SDS toži državo zaradi vpliva sojenja v aferi Patria na volitve leta 2014

SDS toži državo za 886.257,37 evra zaradi vpliva sojenja v aferi Patria na državnozborske volitve leta 2014. Državnemu pravobranilstvu predlagajo, da to odškodnino izterja od Branke Zobec Hrastar, Andreja Ferlinca, Branka Masleše, Barbare Klajnšek in ostalih sodnic in sodnikov ter tožilcev v zadevi Patria.

Janez Janša Foto: STA
Janez Janša Foto: STA

LJUBLJANA > Tožbo zoper državo je SDS vložila na Okrožno sodišče v Ljubljani. “Z zaporom predsednika SDS Janeza Janše in nezakonito sodbo Okrajnega sodišča v Ljubljani in kasnejšimi pristranskimi in nezakonitimi postopki proti Janezu Janši, kar se je izkazalo tudi v odločitvah ustavnega sodišča, je SDS nastala velika premoženjska škoda,” so zapisali v sporočilu medijem.

V družbi Valicon pojasnjujejo, da niso nikoli izvedli raziskave, s katero bi preverjali dejanske razloge za neudeležbo več kot 100.000 volivcev SDS na zadnjih državnozborskih volitvah leta 2014. S tem so se odzvali na današnje navedbe SDS, ki zaradi vpliva sojenja v aferi Patria na izid volitev toži državo. V SDS so še zapisali, da je takšno oceno podal tudi analitik Andraž Zorko iz Valicona. A Zorko v današnjem sporočilu za javnost pojasnjuje, da je po volitvah leta 2014 za enega od medijev izjavil le, da je SDS izgubila 100.000 volilcev, da jih je "morda nekaj volilo za Cerarja, večina pa, da je ostala doma in, če bi šli ti volilci na volišče, bi bil izid drugačen". V Valiconu pa da ne razpolagajo s podatki o razlogih za neudeležbo volilcev na volitvah. "Dejstvo je, da je stranka SDS leta 2014 glede na volitve v letih 2004, 2008 in 2011, izgubila več kot 100.000 volivcev, to so podatki Državne volilne komisije, zakaj se ti volilci niso udeležili volitev, pa najbolj vedo ti volilci sami," je še dodal.

Kot dodajajo, je razvoj dogodkov v primeru Patria in zaporu Janše pokazal, da je “šlo za vnaprej načrtovano rušitev predsednika stranke SDS, da se onemogoči največjo opozicijsko stranko na volitvah”.

Poseg afere Patria na volitve v DZ julija 2014 pa je bil po njihovi oceni tako velik, da je vplival tako na volilno udeležbo kot na sam volilni rezultat. “Zaradi vseh teh namerno povzročenih protipravnih ravnanj sodišč je bila SDS narejena velika politična škoda,” so zapisali.

Navajajo tudi, da je več eminentnih pravnikov v državi, denimo vodja kazenskega oddelka vrhovnega sodišča Marko Šorli, Matevž Krivic, Klemen Jaklič, Matej Avbelj in mnogi drugi, že med samim procesom opozarjalo na nestrokovno ravnanje sodišča.

Na vrhovnem državnem tožilstvu so tožbo SDS proti državi označili za “tako absurdno, da si ne zasluži nobene niti najmanjše reakcije državnega tožilstva”. Po njihovem mnenju gre le za nov poskus ustrahovanja pravosodja. Zadeve ne komentirajo niti na pravosodnem ministrstvu.

SDS je na predčasnih volitvah 2014 dosegla veliko slabši volilni rezultat, kot so ga napovedovale ankete pred volitvami vse do dne, dokler Janez Janša ni moral na prestajanje zaporne kazni, opozarjajo v stranki.

Janša je bil pozvan na prestajanje zaporne kazni 20. junija 2014, volitve pa so bile 13. julija 2014. “Vsakomur je jasno, da je bila ta sodba v funkciji volitev, saj je bilo zaradi nezakonitega prestajanja zaporne kazni predsedniku SDS onemogočeno sodelovanje v predvolilni kampanji,” menijo v stranki.

“Če do protipravnega ravnanja v procesu Patria ne bi prišlo, bi stranka SDS na predčasnih volitvah leta 2011 in leta 2014 dobila vsaj tako visok odstotek glasov kot na volitvah leta 2008,” ocenjujejo.

Razlika med odstotkom glasov, ki jih je prejela SDS na volitvah leta 2008, in odstotkom glasov, prejetih na volitvah leta 2011 in 2014, ter na ta odstotek glasov povezan proračunski denar, predstavlja neposredno materialno škodo, ki jo je utrpela SDS. Tako od države zahtevajo 886.257,37 evra z obrestmi.

Ob tem poudarjajo, da je ustavno sodišče v sosednji Avstriji razveljavilo drugi krog volitev za predsednika države zaradi bistveno manjših kršitev, kot so se zaradi procesa Patria dogajale v Sloveniji.

Janši je bilo zaradi prestajanja zaporne kazni tudi onemogočeno sodelovanje v predvolilni kampanji. Zato se je po njihovem mnenju velik del volilnega telesa odločil volitve “bojkotirati” in na volišča ni odšel, zaradi česar je bil izid volitev za SDS bistveno manj ugoden, kot bi bil v primeru, če bi v kampanji lahko sodeloval tudi Janša.

Več kot sto tisoč volilcev SDS se namreč “zaradi politično motiviranega in ugotovljeno nezakonitega kazenskega postopka zoper predsednika SDS” volitev ni udeležilo, saj niso želeli glasovati na volitvah, ki so jih ocenili za nelegitimne. Takšno oceno je dal tudi analitik Andraž Zorko iz Valicona, pišejo v stranki.

STA


Najbolj brano