Predsednik Evropskega sveta Tusk v ponedeljek v Sloveniji

Na povabilo predsednika vlade Mira Cerarja bo v ponedeljek na delovnem obisku v Sloveniji predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. V pogovoru bosta po napovedih osrednjo pozornost namenila prihodnosti Evropske unije, izstopu Velike Britanije iz unije ter razmeram na Zahodnem Balkanu. Tuska bo sprejel tudi predsednik republike Borut Pahor.

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk bo v ponedeljek v 
Sloveniji. Foto: STA
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk bo v ponedeljek v Sloveniji. Foto: STA

LJUBLJANA > Po obeležitvi 60-letnice rimske pogodbe in slovesnem sprejetju rimske deklaracije, ki začrtuje ambicije Evropske unije za prihodnje desetletje, bo v središču pogovorov izmenjava mnenj o ukrepih za izvedbo deklaracije. Voditelji 27 članic in treh osrednjih institucij EU so v izjavi potrdili enotnost, skupne interese in vrednote ter opredelili izzive in prednostne naloge v prihodnjih desetih letih.

Posebna pozornost brexitu

V kontekstu prihodnosti EU bosta Miro Cerar in Donald Tusk posebno pozornost namenila tudi brexitu, saj je Velika Britanija v sredo v skladu s 50. členom lizbonske pogodbe Evropski svet tudi uradno obvestila o svoji nameri za izstop iz povezave.

Tusk je v petek objavil smernice za pogajanja z Veliko Britanijo. V njih je predlagal, da bi pogajanja z Londonom potekala v dveh korakih, in sicer najprej o ločitvi, ko bo na njih dosežen zadosten napredek, pa še o prihodnjem sodelovanju.

Predlog je v nasprotju z željami britanske premierke Therese May, ki se zavzema za to, da bi pogajanja o izstopu in o prihodnjem sodelovanju potekala hkrati.

V skladu s predlaganimi smernicami dogovora o prihodnjih trgovinskih odnosih ni mogoče skleniti pred odhodom Velike Britanije iz EU leta 2019, pogajanja o okviru za nove vezi pa se lahko začnejo, takoj ko bo dosežen ločitveni dogovor.

Kot piše v smernicah, je EU pripravljena z Veliko Britanijo skleniti prehodne dogovore, ki bi bili most k okviru za prihodnje sodelovanje, vendar bodo morali biti takšni dogovori jasno določeni in časovno omejeni.

Tusk je poudaril, da je EU naklonjena tesnemu partnerstvu z Veliko Britanijo tudi po njenem izstopu iz EU, tako na ekonomskem kot na varnostnem področju. Je pa opozoril, da je od sprožitve 50. člena London “na drugi strani pogajalske mize”.

EU mora zagotoviti tudi, da bo Združeno kraljestvo pred odhodom poravnalo vse sprejete finančne obveznosti. Po nekaterih izračunih bi morala Velika Britanija pred odhodom iz EU poravnati za 60 milijard evrov obveznosti.

Po sprejetju smernic na vrhu 29. aprila bo Evropska komisija objavila priporočila za pogajanja. Potem ko jih bodo potrdile še članice, bo evropski pogajalec za brexit Michel Barnier dobil mandat za začetek pogajanj, ki bodo verjetno stekla maja ali junija. Sklenjeni dogovor bosta morala potrditi Evropski in britanski parlament.

Tudi o razmerah na Zahodnem Balkanu

Cerar in Tusk bosta govorila tudi o razmerah na Zahodnem Balkanu. Kot so poudarili v premierjevem kabinetu, evropska perspektiva držav Zahodnega Balkana ostaja ključnega pomena za stabilnost in nadaljevanje reformnih procesov v regiji. Pri tem je potrebna proaktivna vloga institucij in držav članic EU. V skladu s tem je Cerar že na nedavnem vrhu EU izpostavil pomen konkretnih pobud in ukrepov, vezanih na omenjeno regijo.

Tusk bo iz Slovenije odpotoval na obisk v Makedonijo, eno od držav v regiji, ki se že dlje časa sooča s politično krizo.

STA


Najbolj brano