Prebežniki, ki jih bo sprejela Slovenija, bodo imeli status begunca

Prebežniki, ki jih bo Slovenija sprejela v okviru pilotnega projekta preselitve beguncev, bodo v Sloveniji dobili mednarodno zaščito, status begunca, je danes v Ljubljani novinarjem povedala generalna direktorica Direktorata za migracije in integracijo na notranjem ministrstvu Nina Gregori.

Fotografija je simbolična. Foto: Posadka Splošne Plovbe
Fotografija je simbolična. Foto: Posadka Splošne Plovbe

LJUBLJANA > Koliko jih bo Slovenija lahko sprejela, bo po besedah Nine Gregori odločeno potem, ko bo evropska komisija predstavila pilotni projekt prevzemanja beguncev za razbremenitev članic unije pod največjim migracijskim pritiskom.

Premier Miro Cerar je v četrtek ob robu izrednega vrha EU o begunski problematiki v Bruslju ocenil, da bi lahko sprejeli med 15 in 20 beguncev.

“Status begunca pomeni, da bodo imeli stalno bivališče in v Sloveniji lahko ostanejo vse življenje,” je danes pojasnila Gregorijeva. Taka oseba lahko v skladu z zakonom o tujcih vloži prošnjo za združitev družine in po odločitvi ministrstva se ji lahko pridružijo družinski člani.

Gregorijeva je še zagotovila, da zaradi pilotnega projekta preselitve beguncev ne bo treba spreminjati sedanje slovenske zakonodaje, torej zakona o mednarodni zaščiti. “Podoben pilotni projekt smo izvedli že leta 2010, ko smo preselili osem beguncev z Malte in v tem primeru bi šlo za podobno modaliteto,” je dejala.

Postopki pri nas v povprečju trajajo 99 dni, kaže statistika. “Dejstvo je, da je postopek mednarodne zaščite specifičen postopek. Lahko je dolgotrajen, ker se določenih informacij ne da pridobiti hitro, je pa res, da v pilotnem projektu ne bi šli skozi celoten postopek temveč bi bili postopki hitrejši,” je še povedala generalna direktorica Direktorata za migracije in integracijo na notranjem ministrstvu.

STA


Najbolj brano