Polovica delavcev odhaja na delo v drugo občino

Med delovno aktivnimi državljani je bilo lani skoraj 392.000 oseb, ki so odhajale na delo v drugo občino. To je skoraj 51 odstotkov delovno aktivnega prebivalstva, pri čemer kmetje niso upoštevani, so sporočili s Statističnega urada RS. Kot so izpostavili, je na delo v prestolnico iz drugih občin prihajalo skoraj 112.000 oseb.

Fotografija je simbolična. Foto: STA
Fotografija je simbolična. Foto: STA

LJUBLJANA > Delež delovnih migrantov se iz leta v leto rahlo povečuje. Glede na leto poprej se je število medobčinskih delovnih migrantov povečalo za skoraj 8700.

Delovno aktivnih oseb, ki imajo delovno mesto v občini prebivališča, pa je iz leta v leto manj. Ob koncu lanskega leta jih je bilo nekaj manj kot 378.000 oziroma malo več kot 49 odstotkov.

Lani je na območju svoje občine imelo delovno mesto največ Ljubljančanov, in sicer 84 odstotkov. To pomeni, da je imelo delovno mesto v Ljubljani okoli 91.800 domačinov, preostalih 16 odstotkov, skoraj 17.100, pa je odhajalo na delo v druge občine.

Lani je bilo v Sloveniji delovno aktivnih okoli 2500 tujcev dnevnih migrantov iz sosednjih držav. Največ, okoli 1400, jih je prihajalo iz Hrvaške in nekaj več kot 600 iz Italije. Glede na leto 2013 se je število tujcev dnevnih migrantov povečalo za nekaj več kot 200.

Najmanj, le 10,5 odstotka, delovno aktivnih oseb je prebivalo in delalo v občini Sveti Tomaž. Skoraj 600 delovno aktivnih prebivalcev te občine pa je odhajalo na delo v druge občine.

Izrazito delovne občine so tiste, ki imajo število delovnih mest vsaj za 16 odstotkov večje od števila delovno aktivnih prebivalcev. Takšnih občin je bilo lani 17, in sicer Trzin, Šempeter - Vrtojba, Nazarje, Ljubljana, Murska Sobota, Kidričevo, Zreče in Gornja Radgona. Poleg tega tudi Celje, Novo mesto, Maribor, Lenart, Ptuj, Velenje, Odranci, Nova Gorica in Idrija.

Med izrazito delovnimi občinami je še posebej izstopala občina Trzin, saj je imela trikrat več delovnih mest, kot je bilo delovno aktivnih oseb s prebivališčem v tej občini. Po drugi strani pa je bila le četrtina prebivalcev občine Trzin tudi zaposlenih v svoji občini, preostalih 1127 delovno aktivnih prebivalcev pa je odhajalo na delo v druge občine. Dnevno pa je v Trzin prihajalo na delo skoraj 4600 oseb.

Od 11 mestnih občin je bila v letu 2014 večina uvrščenih v kategorijo izrazito delovne občine, tri mestne občine so bile uvrščene v kategorijo zmerno delovne občine, in sicer Slovenj Gradec, Koper in Kranj. Za vse mestne občine pa velja, da so imele več delovnih mest, kot so imele delovno aktivnih prebivalcev.

STA


Najbolj brano