Policija bo letos morala še bolj varčevati

Policija bo morala letos, kot kaže, zaradi ponovno nižjih proračunskih sredstev oblikovati seznam najnujnejših prioritet in se odpovedati že načrtovanim dobavam in naložbam. Prav tako so pod velikim vprašajem nadomestne zaposlitve, ki bi zagotavljale nemoteno delovanje policije v vse bolj osiromašeni kadrovski sliki.

 Foto: Gpu
Foto: Gpu

LJUBLJANA > Z rebalansom proračuna, ki ga je državni zbor sprejel 20. februarja, bo ministrstvo za notranje zadeve letos imelo na razpolago 304,5 milijona evrov. Vendar pa je državni sekretar na tem ministrstvu Boštjan Šefic že v parlamentarnem postopku sprejemanja rebalansa ocenil, da bi samo policija za normalno izvajanje vseh zakonskih nalog potrebovala takšno vsoto.

Policija ne bo imela dovolj denarja za vzdrževanje dotrajanih objektov in opreme

Denarja za policijo bo letos precej manj, po pojasnilih ministrstva za notranje zadeve 257,2 milijona, kar pomeni 3,7 milijona evrov manj, kot je predvideval prvotni proračun, in 15,8 milijona manj, kot je bila dejanska poraba policije v letu 2014.

Med drugim policija ne bo imela dovolj denarja za investicijsko vzdrževanje dotrajanih objektov in opreme, kar obsega vse od zamenjave salonitnih streh in dotrajanih oken do stolov za dežurne policiste in ostalega pisarniškega pohištva, so za STA pojasnili na Generalni policijski upravi. Predvsem o energetski sanaciji starejših stavb se dolgo govori, na policiji namreč že leta opozarjajo, da bi s sanacijo dolgoročno prihranili pri stroških vzdrževanja.

Težava bo tudi nabava same zaščitne opreme; neprebojne jopiče in čelade bodo nabavili v omejenem obsegu, a njihova količina ne bo zadoščala za opremljanje vseh enot. Prav tako je pod vprašajem uvajanje novih, bolj funkcionalnih artiklov policijske uniforme ter zagotavljanje optimalne zaloge delov policijske uniforme.

Policijsko vozilo je v povprečju staro devet let in ima prevoženih med 350.000 in 400.000 kilometrov

Denarja bo spet zmanjkalo za obnovo zastarelega voznega parka oziroma za zamenjavo dotrajanih prevoznih sredstev. Tako policija kot oba policijska sindikata že dolgo opozarjajo na stara vozila, v katerih se vozijo policisti. Po podatkih sindikata policistov je policijsko vozilo v povprečju staro devet let in ima prevoženih med 350.000 in 400.000 kilometrov.

Za letos je bilo načrtovano tudi vlaganje v informacijsko opremo - zamenjava dotrajanih osebnih računalnikov in ostale spremljajoče informacijske opreme ter nadgradnja operacijskega sistema Windows na osebnih računalnikih -, kar bo očitno zastalo. Denarja bo očitno zmanjkalo tudi za vzdrževanje telekomunikacijske opreme oziroma policijskega sistema zvez tetra, so dodali na policiji.

Vsemanj denarja pa ne prinašajo le odrekanja nabavam in investicijam, ampak tudi manj denarja za plače, kar se kaže v pomanjkanju kadrov.

Od leta 2010 900 manj zaposlenih

Od leta 2010 do danes se je število zaposlenih v policiji zmanjšalo za več kot 900, pravijo na Generalni policijski upravi. Trenutno je v policiji 8059 zaposlenih, vendar bo po podatkih centralne kadrovske evidence pogoje za starostno upokojitev letos izpolnilo 67 zaposlenih, pogoje za poklicno upokojevanje pa bo predvidoma izpolnilo še dodatnih 275 ljudi.

Poleg tega v zadnjih letih s policije iz različnih vzrokov, denimo odpovedi ali sporazumnega prenehanja delovnega razmerja, povprečno vsako leto odide okoli 115 ljudi.

Ob vseh teh številkah na policiji predvidevajo, da se bo število zaposlenih do konca leta zmanjšalo na 7602, pa čeprav je v skupnem kadrovskem načrtu organov državne uprave za leto 2015 določeno, da je v policiji lahko 8187 zaposlenih. Rebalans pa ne omogoča pokrivanja plač že za trenutno zaposlene do konca leta, tako da bo nadomestno zaposlovanje omejeno v najnujnejšem obsegu za zagotavljanje nemotenega delovanja policije.

Da bo policija letos v velikih težavah, se zaveda tudi notranja ministrica Vesne Györkös Žnidar, ki je na dan glasovanja v državnem zboru novinarjem dejala, da ministrstvo za finance kljub njenim opozorilom ni imelo popolnoma nobenega posluha za težko finančno stanje v policiji in to ne glede na dejstvo, da je policija eden izmed ključnih gradnikov pravne države. Na ministrstvo za finance so zato že naslovili zahteve za dodatna sredstva, premier Cerar pa je zagotovil, da bodo poskrbeli, da bosta pravosodni sistem in policija normalno delovala.

STA


Najbolj brano