Občudovali bomo lahko “super krvavo” Luno

Na našem nebu bo mogoče v noči na ponedeljek opazovati izredno redek nebesni pojav. V primeru lepega vremena bo namreč vidna “super” Luna, ki bo v tej noči najbliže Zemlji in bo zato tudi delovala večja in svetlejša. Istočasno bo proti jutru nastal popolni Lunin mrk, nekaj svetlobe pa bo vseeno obšlo Zemljo, in Luno obarvalo krvavo rdeče.



Aktualna krvava Luna bo tudi zadnja v seriji štirih popolnih 
Luninih mrkov od 15. aprila 2014, s čimer se bo zaključila 
tetrada. Foto: Leo Caharija
Aktualna krvava Luna bo tudi zadnja v seriji štirih popolnih Luninih mrkov od 15. aprila 2014, s čimer se bo zaključila tetrada. Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Nebesni pojav bo viden v obeh Amerikah, Afriki, zahodni Aziji in na vzhodu Tihega oceana, prav tako pa v Evropi. Luna bo v tej noči najbliže Zemlji in bo delovala za 30 odstotkov svetlejša in za 14 odstotkov večja kot v najbolj oddaljenem položaju od Zemlje.

Od 4.11 bo mogoče na nebu za dobro uro opazovati popoln Lunin mrk. Ta nastane, ko so Sonce, Zemlja in Luna poravnani. Normalno Sonce osvetljuje Luno, med mrkom pa gre polna Luna skozi senco, ki jo meče Zemlja. Luna bi sicer morala tedaj postati nevidna, vendar se to ne zgodi, saj jo mimo Zemlje doseže nekaj žarkov. Zemljina atmosfera to svetlobo filtrira, zato se Luna obarva rdeče. Ponekod tovrstni pojav imenujejo tudi “krvava Luna”.

Luna sicer vsak mesec potuje do podobnega položaja, a načeloma se premika nad ali pod Zemljino senco. Zato lahko večino mesecev opazujemo polno Luno brez mrkov.

Po podatkih ameriške vesoljske agencije Nasa bo to prva tako imenovana super krvava Luna od leta 1982 in peta zabeležena od leta 1900. Naslednjo pa bo mogoče opazovati šele leta 2033.

Aktualna krvava Luna bo tudi zadnja v seriji štirih popolnih Luninih mrkov od 15. aprila 2014, s čimer se bo zaključila tetrada.

STA


Najbolj brano