Gore znova oblegane

Gospodarska komisija Planinske zveze Slovenije (PZS) je sredi letošnje poletne planinske sezone na podlagi vprašalnika ocenila uspešnost obratovanja planinskih koč. V Sloveniji je 178 planinskih koč, zavetišč in bivakov, od tega 163 oskrbovanih. Letošnja sezona je dobra, izrazito boljša od lanske, ki jo je zaznamoval dež.

Planinska sezona je letos nekoliko boljša. Foto: Manca Čujež
Planinska sezona je letos nekoliko boljša. Foto: Manca Čujež

SLOVENIJA > Po poročanju oskrbnikov visokogorskih in nižje ležečih koč iz različnih delov Slovenije, le nekaj planinskih domov beleži slabši obisk od petletnega povprečja, večinoma pa je obisk primerljiv oziroma celo malce boljši kot v zadnjih petih letih, k čemur je zagotovo pripomoglo tudi obisku gora naklonjeno vreme.

Vprašalnik je zajel primerjavo sezone v zadnjem petletnem obdobju glede na število gostov, število nočitev, število nočitev tujih gostov in oceno prometa. Po trenutni oceni je letošnja poletna sezona v planinskih kočah do zdaj približno enaka oziroma malenkost boljša glede na povprečje zadnjih petih let. Oskrbniki poročajo o malo večjem obisku in višjem skupnem prometu. Več koč beleži višji obisk in višji skupni promet kot manjšega, vendar ima nekaj koč slabšo sezono od povprečja. Skupnih nočitev je bilo po oceni skoraj enako oziroma za odstotek manj kot v povprečju zadnjih petih let, s tem da je še vedno nekoliko v porastu število nočitev tujih gostov. Primerjalno s prejšnjimi leti je bila sezona 2011 izrazito dobra, 2014 izrazito slaba, sezona 2015 pa je povprečna.

Visokogorske koče imajo malenkost slabšo sezono od koč v sredogorju oziroma nižje ležečih koč. Skupni promet visokogorskih koč je sicer skoraj enak povprečju zadnjih petih let, a imajo nekoliko manj nočitev od petletnega povprečja. Pri nočitvah je trend boljši za nočitve tujcev kot nočitve domačih obiskovalcev. Pri kočah sredogorja in nižje ležečih kočah je sezona v povprečju boljša za pet odstotkov, tako v skupnem prometu kot številu obiskovalcev in nočitvah tujih obiskovalcev, edino skupno število nočitev je enako povprečju zadnjih petih let. Letošnjo sezono je zaznamovalo precej novih pridobitev v planinskih kočah, kot so novo vgrajene čistilne naprave, zalogovniki vode in akumulatorji za sončne elektrarne, nova strešna kritina ali žlebovi, obnova kuhinj in jedilnic ter ureditev okolice oziroma ceste do koče.

Med visokogorskimi kočami se lahko z nadpovprečno sezono pohvali Pogačnikov dom na Kriških podih (2050 metrov, PD Radovljica). Približno dve tretjini je domačih planincev, tretjina tujih, večinoma iz Hrvaške, Češke, Nemčije, Belgije in Avstrije. Dobro je obiskana tudi Kamniška koča na Kamniškem sedlu, kjer beležijo več domačih kot tujih planincev. Tudi koča na Golici letos privablja veliko planincev, k čemur prispeva tudi njena lega v sredogorju.

“Veseli smo, da je letošnja sezona veliko boljša od lanske oziroma primerljiva s petletnim povprečjem. To je dobra spodbuda oskrbnikom in društvom pri nadaljnjem vzdrževanju koč in obnovah, da bodo uspeli tudi iz sezone pridobiti nekaj sredstev za gradnjo čistilnih naprav in varovanje okolja,” poudarja načelnik Gospodarske komisije PZS Janko Rabič. Planinska društva se sicer soočajo s težavami zaradi vse težjih pogojev za zaposlovanje v kočah.

Planinska zveza Slovenije na vrhuncu poletne planinske sezone, ki traja od sredine julija do sredine septembra, opozarja, naj si vsak izbere turo, za katero je ustrezno psihofizično pripravljen in ima zanjo ustrezno opremo, ki jo zna uporabljati. Pred odhodom v gore naj obiskovalci preverijo vremensko napoved, stanje planinskih poti in odprtost planinskih koč, priporočljiva je tudi rezervacija prenočišča. NR


Najbolj brano