Erjavec: Desus bo najverjetneje sodeloval v novi vladi

Obstaja velika verjetnost, da bo Desus sodelovala v novi vladi, je po sestanku s predsednikom SMC Mirom Cerarjem dejal prvak Desus Karl Erjavec. O kadrovskih zadevah niso govorili, Erjavec je izrazil le pričakovanje, da bi Desus kot drugi najmočnejši koalicijski stranki pripadlo mesto predsednika DZ. S pogajanji bodo nadaljevali v prihodnjem tednu.

Obstaja velika verjetnost, da bo Desus sodelovala v novi vladi, je po sestanku s predsednikom SMC Mirom Cerarjem dejal prvak Desus Karl Erjavec Foto: Tinkara Zupan
Obstaja velika verjetnost, da bo Desus sodelovala v novi vladi, je po sestanku s predsednikom SMC Mirom Cerarjem dejal prvak Desus Karl Erjavec Foto: Tinkara Zupan

LJUBLJANA > Kot je po sestanku z najverjetnejšim mandatarjem Cerarjem medijem pojasnil Erjavec, je bil današnji prvi pogovor glede nove vladne koalicije konstruktiven in je z njim zadovoljen. Meni namreč, da bi se lahko našla pot do dogovora, a da bodo potrebni še številni sestanki. Napovedal je, da bodo prihodnji teden začeli s srečanji pogajalskih skupin SMC in Desus, ki se bodo usklajevale okrog programskih izhodišč.

Erjavec si želi kompatibilno vlado

Na vprašanje, kakšno vlado si Cerar želi, Erjavec ni želel konkretno odgovoriti, dejal je le, da "kompatibilno z našim programom".

O kadrovskih zadevah pa Erjavec in Cerar danes podrobneje nista govorila. Tudi število resorjev, ki bi pripadlo posamezni koalicijski stranki, bo po Erjavčevih besedah odvisno od tega, koliko strank bo sodelovalo v novi vladi.

"Slovenija potrebuje močno, trdno vlado, politična stabilnost je ključna in tukaj bo DeSUS konstruktivna," je povedal Erjavec. Kot je pristavil, nima zadržkov, da bi v koaliciji sodelovala tudi NSi, pri čemer pa se sprašuje, kako bo ta stranka lahko uresničila svoj program glede na težo, ki jo ima.

Združena levica najverjetneje v opoziciji

Predstavniki Združene levice (ZL) po prvem srečanju z najverjetnejšim novim mandatarjem Mirom Cerarjem ugotavljajo, da se v številnih programskih točkah razlikujejo, najprej glede privatizacije. Zato bodo najverjetneje v opoziciji, je po srečanju dejal Luka Mesec iz ZL. Obstaja pa po njegovih besedah možnost projektnega sodelovanja stranke z vlado.

Ker želi biti ZL konstruktivna opozicija, so se na današnjem srečanju s SMC dogovorili, da se bodo v torek še enkrat sestali in pregledali, pri katerih projektih bi Združena levica lahko sodelovala z vlado.

Kot je povedal Mesec, se najbolj razlikujejo v stališčih glede privatizacije, ki je tako za SMC kot za ZL ena ključnih točk. SMC po besedah Mesca namreč želi v tem mandatu privatizirati vsa državna podjetja z izjemo infrastrukturnih, ZL pa je ostro proti privatizaciji, ker po njihovem mnenju v Sloveniji že 20 let dela škodo.

ZL bi sodelovala pri ukinitvi dodatnega zdravstvenega zavarovanja

Bi pa ZL lahko s SMC sodelovala denimo pri ukinitvi dodatnega zdravstvenega zavarovanja. Do torka bosta ena in druga stran pripravili tudi predloge drugih projektov, pri katerih bi utegnili sodelovati.

Cerar po besedah Mesca za zdaj ostaja pri "zelo splošnih" stališčih, ki jih je izražal že pred volitvami, poleg privatizacije in zdravstvene reforme torej pri denimo optimizaciji javne uprave, večji učinkovitosti sodstva, dvigu davčne učinkovitosti, učinkovitem črpanju evropskih sredstev in medgeneracijski solidarnosti.

O vprašanju varčevanja danes predstavniki ZL in SMC niso govorili, bodo pa v ZL to točko odprli v torek. Ob tem je Mesec ponovil, da so v ZL odločno proti varčevanju, medtem ko bo šla po njegovem mnenju SMC "z nekim ekonomsko političnim načrtom v varčevanje zato, da se servisira obresti za javni dolg".

Prav tako se niso pogovarjali o resorjih oziroma kadrovskih zadevah, je pojasnil Mesec. So se pa, kot je dodal, strinjali v točki, da se kot nova politika morajo izogniti "fevdalizaciji resorjev", in se zavezati k strokovnosti ter usmerjanju Slovenije kot države in družbe na koherenten in kompetenten način.

STA


Najbolj brano