Dosežen dogovor glede dolga Cimosa na Hrvaškem

Slovenski gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za državno premoženje Goran Marić sta danes na Otočcu dosegla dogovor glede dolga Cimosa na Hrvaškem.

Slovenski gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za državno premoženje Goran Marić sta danes 
na Otočcu dosegla dogovor glede dolga Cimosa na Hrvaškem. Foto: STA
Slovenski gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za državno premoženje Goran Marić sta danes na Otočcu dosegla dogovor glede dolga Cimosa na Hrvaškem. Foto: STA

OTOČEC, KOPER > Kot je po srečanju povedal Počivalšek, bo Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) od hrvaške Agencije za zavarovanje depozitov in sanacijo bank (DAB) odkupila terjatve. Po odgovoru, protokol o katerem bodo uskladili v torek, bo hrvaška stran odstopila od tožbe, tako da bo imel kupec Cimosa "čisto situacijo", je dejal minister, torej mu ne bodo grozili morebitni stroški in obveznosti iz tega naslova.

"Dogovorila sva se, da bosta strani nosili vsaka svoje stroške sodnega postopka oz. da bo hrvaška stran od sodnega postopka odstopila. Verjamem, da sta državi naredili vse, da se Cimos reši oz. da kupci dobijo popolnoma čisto situacijo," je povedal Počivalšek.

Marić je bil zadovoljen, da bodo po 20 letih neukvarjanja s primerom Cimos sedaj rešili to "agonijo". "Upam, da bomo s tem trajno rešili problem proizvodnje in zaposlenih tako v Kopru v Sloveniji kot v Istri na Hrvaškem," je povedal.

Po kakšni ceni bo DUTB terjatve odkupila, danes še niso razkrili. V DUTB zadeve zaenkrat ne komentirajo.

Odprto vprašanje dolga Cimosa na Hrvaškem je glavni odložni pogoj pri izvedbi prodaje 92-odstotnega deleža Cimosa. Rok za izpolnitev odložnih pogojev se izteče v torek.

Italijanski kupci so minuli teden DUTB, ki je vodila prodajni postopek, uradno obvestili, da bodo v primeru, da dogovora glede dolga na Hrvaškem ne bo, odstopili od posla.

Če do prodaje ne bo prišlo, bodo ogroženi novi posli Cimosa in delovna mesta 4000 zaposlenih, je danes opozorilo vodstvo Cimosa, ki je skupaj z vodstvom hrvaškega dela skupine in predstavniki zaposlenih pozvalo vladi Slovenije in Hrvaške k dogovoru za rešitev podjetja.

Pri tožbi DAB proti Cimosu gre za terjatev, ki sega v 90. leta minulega stoletja, ko je Cimos pri Riječki banki najel 20 milijonov evrov posojila, po propadu banke pa jih je prevzela DAB, hrvaška slaba banka.

STA


Najbolj brano