Nagrada piranesi Madžaroma za vinsko teraso

V sklopu Piranskih dnevov arhitekture je mednarodna žirija podelila mednarodno nagrado piranesi, ki sta jo prejela madžarska arhitekta Peter Gereben in Balazs Marian iz studia Gereben Mairan za vinsko teraso in spa v mestu Eger na Madžarskem. Podelila je še dve priznanji piranesi in študentsko priznanje piranesi.

Nekaj del studia Gereben Mairan
Nekaj del studia Gereben Mairan 

PIRAN > Projekt Petra Gerebena in Balazsa Mariana se po prepričanju žirije mojstrsko vključuje v okoliško pokrajino, na odgovoren in skromen način. Žirija posebno vrednost priznava eleganci pristopa k umeščanju stavb na lokacijo, ki jo še dodatno poudarja materialnost stavb. Streha osrednjega objekta predstavlja hkrati vernakularno, pa tudi sodobno in igrivo rešitev, piše v utemeljitvi.

Mednarodno priznanje piranesi so prejeli Matej Blenkuš, Miloš Florijančič, Klemen Kobal - A.biro, Ana Kučan in Luka Javornik - AKKA za Nordijski center Planica. V času, ko postaja arhitektura smučarskih skakalnic izrazito ikonična, zavzame nagrajen projekt radikalno drugačen pristop in se skladno vključuje v pokrajino. Projekt v kompoziciji uspešno poudari samo skakalnico, dopolnilni objekti so zgolj dodani in občutljivo umeščeni na obrobje, piše v utemeljitvi.

Mednarodno priznanje piranesi je prejel tudi Petr Hajek - Petr Hajek Architekti za Center za okoljsko izobraževanje in raziskave v Krokonoših, Vrchlabi na Češkem. Žirija je kot kakovostno ocenila skulpturalno integracijo stavbe v krajino, dvojno funkcijo garaže in detajliranje projekta. Zanimiva skulpturalna oblika stropa odraža v teren potopljeno stanje stavbe, ki spominja na votlino, kljub temu pa ustvarja vznemirljive notranje prostore, piše v utemeljitvi.

Mednarodno študentsko priznanje piranesi pa je žirija namenila Gregorju Ferenčaku za idejno zasnovo reciklirnice v Savskem naselju v Ljubljani pod mentorstvom Tadeja Glažarja s Fakultete za arhitekturo v Ljubljani. Žirija posebno kakovost vidi v grajenju programa in skulpturalni kakovosti arhitekture, ki je dobro artikulirana. Projekt na zanimiv in inteligenten način predstavlja rešitev vsakdanjega problema v vsakdanjem okolju, piše v utemeljitvi.

Mednarodno žirijo so že tradicionalno sestavljali predavatelji na Piranskih dnevih arhitekture. Letos so to Lisa Huang iz ZDA (predsednica), Bernardo Bader iz Avstrije, Rok Jereb in Blaž Budja iz Slovenije, Toma Plejić s Hrvaške, Ricardo Carvalho s Portugalske, Gabriel Kogan iz Brazilije, in Tom Frantzen z Nizozemske.

Skulptura, ki se podeljuje za nagrado piranesi, je delo mednarodno priznanega slovenskega kiparja Boštjana Drinovca.

Na razstavo za nagrado piranesi je letos prispelo 53 projektov. Od tega so jih 37 izbrali nacionalni selektorji Avstrije, Češke, Grčije, Hrvaške, Italije, Madžarske, Slovaške in Slovenije, 16 študentskih projektov pa so izbrali selektorji z arhitekturnih fakultet iz Gradca, Dunaja, Splita, Zagreba, Pescare, Trsta, Ljubljane in Maribora.

Že 32. mednarodna arhitekturna konferenca Piranski dnevi arhitekture se je tokrat osredotočila na temo Vizije arhitekture. Vabljeni predavatelji so svoja dela in razmišljanja predstavili v gledališču Tartini v Piranu, v sklopu konference so odprli tudi šest razstav. Priznanja piranesi so podelili v razstavišču Montfort v Portorožu.

STA


Najbolj brano