Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo Kordežu

Vrhovno sodišče je deloma ugodilo zahtevi za varstvo zakonitosti nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža in razveljavilo sodbo, s katero je bil zaradi zlorabe položaja pri preprodaji trgovskega centra Primskovo obsojen na šest let in pet mesecev zapora. Vrhovno sodišče je zadevo vrnilo v ponovno odločanje prvostopenjskemu sodišču.

Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo, s katero je bil predsednik uprave Merkurja Bine Kordež zaradi zlorabe položaja pri preprodaji trgovskega centra Primskovo obsojen na šest let in pet mesecev zapora. Foto: STA
Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo, s katero je bil predsednik uprave Merkurja Bine Kordež zaradi zlorabe položaja pri preprodaji trgovskega centra Primskovo obsojen na šest let in pet mesecev zapora. Foto: STA

LJUBLJANA > Vrhovno sodišče je ugotovilo, da zahteve za varstvo zakonitosti soobsojenih - nekdanje finančnice Merkurja Janje Krašovec, nekdanjega direktorja družbe Kograd Igem Ota Brgleza in pravne osebe Kograd Igem - niso utemeljene, zato jih je zavrnilo, je razvidno iz sodbe vrhovnega sodišča.

Krašovčeva in Brglez sta bila obsojena vsak na leto in pol zapora. Brglez mora plačati tudi 800 evrov sodne takse, Kograd Igem 2000 evrov takse, Krašovčeva pa je plačila oproščena.

Kordež je v zaporu na Dobu prestal leto in tri mesece od dosojene zaporne kazni, nato pa je bil konec letošnjega oktobra izpuščen, saj je vrhovno sodišče v obravnavi njegove zahteve za varstvo zakonitosti ocenilo, da so dani razlogi za prekinitev prestajanja zaporne kazni.

Vrhovno sodišče pri odločanju o zahtevi za varstvo zakonitosti presoja morebitne kršitve zakona, pri čemer se omeji na preizkus tistih kršitev zakona, na katere se sklicuje vložnik v svoji zahtevi.

“Uveljavljali smo kršitve kazenskega zakona, kršitve zakona o kazenskem postopku in posebej problematizirali izbiro in višino kazenske sankcije, saj se nam zdi, da tako dolga zaporna kazen ni skladna s kriteriji naše kazenske zakonodaje,” je ob Kordeževi izpustitvi iz zapora konec oktobra glede vsebine zahteve za varstvo zakonitosti pojasnil njegov zagovornik Janez Hočevar.

STA


Najbolj brano