Tošić večinoma posloval z gotovino, kot pravi, iz navade

Prvoobtoženi v zadevi Balkanski bojevnik Dragan Tošić mora na ljubljanskem okrožnem sodišču pojasnjevati tudi izvor premoženja, za katerega je tožilstvo prepričano, da si ga je pridobil nezakonito. Danes ga je sodišče tudi zaslišalo, Tošić pa je sodniku pojasnil, da je pri poslovanju večinoma uporabljal gotovino, saj da je to bila njegova navada.

Dragan Tošić Foto: STA
Dragan Tošić Foto: STA

LJUBLJANA > Tožilstvo je prepričano, da je domnevni vodja tihotapcev kokaina Dragan Tošić približno štiri milijone evrov gotovine in za tri milijone evrov nepremičnin pridobil na nezakonit način.

Poleg Tošića morajo izvor svojega premoženja pojasnjevati tudi njegova žena Meri ter svak Miloš Budisavljević, ki je od Tošića leta 2009 kupil lokal Casablanca v središču Ljubljane.

Prav tako postopek za odvzem premoženja poteka zoper gostinsko podjetje Fundator, ki ga vodi Meri Tošić, in zoper Budisavljevićevo podjetje Bela hiša. Podjetje je oktobra 2009 sicer ustanovil prav Tošić in ga Budisavljeviću prodal skupaj s prej omenjenim lokalom. V postopku velja obrnjeno dokazno breme, kar pomeni, da morejo toženi dokazovati izvor premoženja.

Danes se je kot prvobtoženi zagovarjal Tošić, ki je pojasnil, da je s podjetništvom začel v 90. letih prejšnjega stoletja in že od takrat večinoma gotovinsko posloval. Najprej je prodajal vozila za Bežigradom in imel manjši lokal v Ivančni Gorici, kar mu je že prinašalo določene prihodke.

Nato je podjetji leta 1996 prodal in kupil najprej polovico Le Petit cafeja, lokala v središču Ljubljane, dve leti kasneje pa še drugo polovico. Ker sta z ženo posel razširila, uredila tudi kuhinjo, je lokal začel bolje delati. Samo letno kasneje je kupil še lokal Randevu ob Ljubljanici, začel pa se je ukvarjati tudi z nepremičninskimi posli, s katerimi je večkrat dobro zaslužil, je pojasnjeval danes Tošić. In kot trdi, sta bili to tudi njegovi edini dejavnosti.

Dnevne izkupičke je odnašal v najet bančni sef. Ko je denar potreboval, je odšel ponj, ga nakazal na transakcijski račun in nato plačeval razne račune. “Čeprav sem plačeval z gotovino, tudi enega evra nisem zaslužil nezakonito, če bi takrat vedel, da mi bo tak način poslovanja škodil, bi ravnal drugače,” je zatrdil. Spomnil je, da noben davčni pregled njegovih dejavnosti ni pokazal večjih nepravilnosti.

Pri Tošiću so v hišni preiskavi ob aretaciji našli 141.000 evrov, po Tošićevih besedah je sto tisočakov nekaj mesecev pred tem dobil kot vračilo sicer nezavarovanega posojila svojemu prijatelju, sicer soobtoženemu v zadevi Balkanski bojevnik, Robertu Šabiću za nek gradbeni projekt. Ostalo je blagajniški izkupiček lokalov, je razložil Tošić, ki se danes ni spomnil, zakaj je ta denar hranil v domačem sefu.

Tožilstvo ugotavlja tudi, da je Tošić z več sto tisočaki pred leti sofinanciral nakup nekega plovila, vendar v dokumentih ni bil naveden kot lastnik ali solastnik. Kot sam pravi, je lastnik plovilo po njegovi aretaciji najverjetneje prodal, a da svoj del vložka v nakup ni nikoli več videl.

Tošić sicer z ostalimi obtoženimi čaka na ponovno sojenje v zadevi Balkanki bojevnik. Kdaj se bo sojenje začelo, ni znano, saj višje sodišče še ni odločilo o pritožbah na sklep prvostopenjskega sodišča, s katerim so zavrnili izločitev dokazov, kakor je to zahtevala obramba.

STA


Najbolj brano