Prostitucija na Gorenjskem: Na mesec so dobile od 350 do 500 evrov

Kriminalisti so v začetku aprila razkrinkali organizirano hudodelsko združbo z območja Ljubljane in Kranja, ki se je ukvarjala z nedovoljeno trgovino z ljudmi in zlorabo prostitucije. Združba, ki jo je vodil 59-letnik z območja Kranja, je imela v dveh lokalih na Gorenjskem 13 barskih plesalk, ki so pod strogim nadzorom nudile tudi spolne usluge.

Fotografija je simbolična.
Fotografija je simbolična. 

LJUBLJANA > Po besedah Stojana Belšaka s Policijske uprave Ljubljana, so se preiskave lotili leta 2014 na podlagi suma, da v dveh lokalih (na območju Dragočajne in Mlake pri Kranju) poteka nedovoljena trgovina z ljudmi.

Dekleta so bila večinoma iz Ukrajine in Moldavije

Preiskavo so lani nadaljevali z uporabo prikritih preiskovalnih ukrepov. Ugotovili so, da so združbo poleg 59-letnega moškega, ki je bil vodja, sestavljali še njegova 37-letna žena, sicer državljanka Ukrajine, 40-letnik z območja Ljubljane in 26-letnik z območja Kamnika. Pri kaznivih dejanjih jim je občasno pomagal 54-letnik z območja Kranja.

59-letnik je imel v obeh nočnih lokalih zaposlenih najmanj 13 deklet, večinoma iz Ukrajine in Moldavije, občasno pa je bila zaposlena tudi slovenska državljanka. Dekleta so po ugotovitvah policije prihajala iz socialno šibkih okolij, privabili pa so jih z oglasi, v katerih so jim obljubljali "odlično službo barskih plesalk z zaslužkom do 6000 evrov" ter ureditev vsega potrebnega za delo.

Mesečno prejemale od 350 do 500 evrov

V preiskavi se je po besedah Belšaka izkazalo, da so bili oglasi skrajno zavajajoči. Po prihodu so bila namreč dekleta nekaj časa zaposlena na črno, v nadaljevanju pa so morala poleg dela barskih plesalk nuditi tudi spolne usluge. "Delale so šest dni v tednu od 21. do 4. ure, za kar so mesečno prejemale od 350 do 500 evrov. Del zaslužka so morale nameniti za pokrivanje lastnih stroškov, ki so dosegali tudi več kot polovico zaslužka," je povedal Belšak.

Če so hotele na dopust, so morale pokriti izpad

Kriminalna združba jim je urejala delovne, potovalne in bivalne dokumente, pri čemer jim je za vsak postopek na uradnem organu zaračunala 300 evrov. Če so bile bolne, zaslužka ni bilo, če so hotele na dopust, so morale pokriti izpad. "Na ta način so jih spravljali v dolgove, posledično pa v podrejeni položaj," je dejal Belšak.

Nudenje spolnih uslug je potekalo na način, da so dekleta vsako noč od 21. naprej čakale na stranke. Pri tem so kot običajne storitve ponujale ples ob drogu, striptiz in podobno, dodatno pa tudi spolne usluge.

Dekletom so tudi grozili

Cena za pol ure spolnih uslug je bila 100, za uro pa 150 evrov. Od tega je dekle prejelo 40 odstotkov. Dekletom so po ugotovitvah policije tudi grozili.

Po besedah Belšaka so preiskavo zaključili konec aprila, ko so pridobili odredbe za hišne preiskave. V lokalih so odkrili 11 deklet, ki so bila pripravljena na nudenje spolnih uslug, na kraju, kjer so živele, pa še eno bolno dekle.

Našli so tudi sredstva za nadzor, spolne pripomočke in več orožja, med drugim puško kalašnikov in predelano lovsko puško. Zasegli so tudi 30.000 evrov. Za ta denar sumijo, da izvira iz kaznivih dejanj, zato nameravajo izvesti še finančno preiskavo.

Štirje osumljenci v sodnem pridržanju

Po akciji so štiri osumljence privedli pred preiskovalnega sodnika, zanje je bilo odrejeno sodno pridržanje, policija pa predlaga pripor. Zoper 54-letnika z območja Kranja so podali ovadbo po običajno poti. Zoper vse bodo po besedah Belšaka podali kazenske ovadbe za 13 kaznivih dejanj trgovine z ljudmi v hudodelski kriminalni združbi. Za takšno dejanje je zagroženo od treh do 15 let zapora. Podali bodo tudi kazenske ovadbe za nedovoljeno posest orožja.

Žrtvam, starim med 18 in 37 let, so pomoč nudile nevladne organizacije - Karitas in društvo Ključ.

Nihče od osumljencev po podatkih policije do zdaj ni bil obsojen za kakšno kaznivo dejanje, je pa policija glavnega organizatorja že obravnavala za podobna dejanja.

Po besedah vodje sektorja za organizirano kriminaliteto Tomaža Peršolje na policiji ugotavljajo, da je Slovenija tako ciljna kot tranzitna država za trgovino z ljudmi. Ciljna država je po njegovih besedah predvsem za spolno izkoriščanje, zaznane pa so bile tudi druge oblike izkoriščanja, kot sta prisilno beračenje in prisilne poroke: "V letu 2015 smo obravnavali pet kaznivih dejanj zlorabe prostitucije in 38 kaznivih dejanj trgovine z ljudmi."

STA


Najbolj brano