Policist podlegel poškodbam

Policist, ki ga je v petek popoldne v Litiji ustrelil pripadnik Slovenske vojske, je danes umrl.

Policist, ki ga je v petek popoldne v Litiji ustrelil pripadnik Slovenske vojske, je danes umrl Foto: STA
Policist, ki ga je v petek popoldne v Litiji ustrelil pripadnik Slovenske vojske, je danes umrl Foto: STA

LJUBLJANA > V petek je mlajši voznik ustrelil v glavo policista, ki ga je ustavil. Policista so nato s helikopterjem pripeljali v Univerzitetni klinični center Ljubljana, kjer so ga operirali. V isti bolnišnici okreva tudi strelec, saj je nanj streljal drugi policist, ki je bil prav tako na kraju dogodka. Njegove poškodbe naj ne bi bile hujše. V bolnišnici ga policisti varujejo 24 ur na dan.

Zadnja letna poročila o delu policije kažejo, da policiste najpogosteje napadejo z nevarnimi predmeti, pogosto jih tudi udarijo, odrivajo, grabijo, davijo ali grizejo. Število napadov na policiste v zadnjih letih je dokaj nespremenljivo. Letno beležijo okoli 250 napadov, v prvi polovici letošnjega leta pa so bili 103 napadi na policiste, kaže statistika policije.

Vojak ima psihične težave

Izkazalo se je, da je storilec pripadnik Slovenske vojske, iz njegovega zapisa na spletnem blogu pa izhaja, da ima psihične težave. Potožil je tudi o šikaniranju v Slovenski vojski, ki te navedbe zanika. So pa potrdili, da je bil vojak že večkrat obravnavan zaradi različnih odklonov, predvsem disciplinskih. Zaradi bolezni je bil dalj časa odstoten in ni imel dostopa do orožja. A predpisi ne omogočajo, da se vojaka odpusti zaradi psihičnih težav, so navedli.

"Policist, ustreljen med opravljanjem službe v Litiji, je danes izgubil bitko za življenje. Na ministrstvu za notranje zadeve smo pretreseni zaradi izgube sodelavca in zaradi brutalnosti dejanja, ki se je končalo na tako tragičen način. Svojcem bomo nudili vso pomoč in podporo, čeprav se zavedamo, da jim Damijana nihče ne more vrniti," so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.

Vojaka so v soboto začasno suspendirali. Uvedli so tudi disciplinski postopek in mu do zaključka prepovedali opravljanje vojaške službe. Kdaj bo disciplinski postopek končan, še ne morejo povedati, okvirno v roku 15 dni. Grozi mu prenehanje delovnega razmerja.

V Slovenski vojski ne priznajo odgovornosti

Na dejstvo, da je strelec kljub psihičnim težavam še vedno pripadnik Slovenske vojske, se je vsulo kar nekaj kritik. Strokovnjakinja na področju obrambe in nekdanja obrambna ministrica Ljubica Jelušič je na twitterju zapisala, da v Slovenski vojski ne priznajo odgovornosti, ker na prostovoljnem služenju, v rezervi in v aktivni sestavi niso opazili težav psihotičnega vojaka.

O psihičnih težavah vojaka je govorila tudi psihiatrinja Vesna Švab in ocenila, da je skupnost očitno znova spregledala eno izmed hudih duševnih motenj. Po njenem mnenju je očitno, da avtor bloga trpi. Poskušal si je pomagati z vojsko in se zaščititi z izvrstno telesno kondicijo, kljub klicu na pomoč pa te ni dobil pravočasno.

Tako družini ustreljenega policista kot njegovemu policijskemu partnerju, ki je streljal na storilca, policija nudi psihosocialno pomoč.

Streljanja na policiste so se v preteklosti že dogajala, a niso pogosta. Se je pa že zgodil podoben dogodek: leta 1997 je na policijski postaji Kočevje pripadnik posebne enote Slovenske vojske umoril dežurnega policista in nato storil samomor.

STA


Najbolj brano