Janković in Brodnjak ne priznavata krivde v zadevi Niš

Nekdanji predsednik uprave Mercatorja Zoran Janković in nekdanji član uprave Mercatorja Stanislav Brodnjak ne priznavata krivde za očitana kazniva dejanja v zadevi Niš.

Zoran Janković Foto: Daniel Novakovic
Zoran Janković Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA > Na ljubljansko okrožno sodišče je od obtoženih danes prišel le Stanislav Brodnjak, medtem ko je bil postopek za nekdanjega podpredsednika uprave Mercatorja Mitjo Marinška danes izločen.

Postopek zoper prvoobtoženega Marinška je bil izločen iz sojenja, saj izvedensko mnenje kaže, da zaradi zdravstvenih razlogov ni sposoben udeležbe na obravnavah. Danes je bil tako opravljen predobravnavni narok za ljubljanskega župana Zorana Jankovića in njegovega nekdanjega sodelavca Brodnjaka.

Jankovič danes ni prišel na sodišče, vendar pa se, ker je vložil ugovor na obtožnico, šteje, da krivde za očitano kaznivo dejanje zlorabe položaja ne priznava. Na sodišče pa je prišel Brodnjak, ki je dejal, da krivde ne priznava.

Medtem predobravnavni narok ni bil opravljen za zastopnika ciprskega podjetja Facim Borisa Milevoja, vpletenega v nakup zemljišča, s katerim naj bi obtoženi pridobili protipravno premoženjsko korist v višini 100.000 evrov, saj ta ni prišel na sodišče. Predobravnavni narok bo zanj znova izveden 14. julija.

Šlo naj bi za navidezen posel

V času, ko je Janković prvič kandidiral za ljubljanskega župana, so revizorji opozorili, da je ciprsko podjetje Facim, ki ga je zastopal Milevoj, pri nakupu zemljišč za Mercatorjev center v Nišu menda neupravičeno porabilo 20.000 evrov za stroške ter še 80.000 evrov za pridobitev gradbenega dovoljenja.

Tožilstvo meni, da je šlo pri pogodbah s ciprsko družbo le za navidezen posel, zato je bilo plačilo neutemeljeno. “V posel sta bila poleg Marinška aktivno vpletena Brodnjak in Janković, ne le v Mercatorju, temveč tudi v srbski hčerinski družbi, je prepričano tožilstvo,” je na naroku dejal tožilec Jaka Brezigar.

Po njegovi oceni je bil Mercator z omenjenim poslom, sklenjenim pred 10 leti, oškodovan za 100.000 evrov, obtoženi pa so korist pridobili ciprski družbi Facim. “Družba je bila v lasti več slovenskih državljanov,” je po koncu naroka v izjavi medijem dejal Brezigar. Obtoženim grozi do osem let zapora, tožilec pa je prepričan, da je obtožnica dobro napisana.

“Tožilstvo išče dlako v jajcu”

Odvetnik Janez Koščak, ki zagovarja Jankovića, je nasprotoval sklepu o izločitvi Marinška, saj iz izvedenskega mnenja po njegovi oceni ne izhaja, da bi bil Marinšek trajno nesposoben za udeležbo na sojenju.

Z njegovo izločitvijo bodo po mnenju Jankovićeve obrambe soobtoženim kršene pravice do obrambe. “Glede na danes podane predloge tožilstva pa se obramba ne more znebiti občutka, da tožilstvo širi očitke ter za vsako ceno išče dlako v jajcu,” je dejal Koščak.

Po koncu naroka je odvetnik dejal, da Janković ni imel ničesar s poslom, zaradi katerega ga preganja tožilstvo. Očitki tožilstva po njegovem mnenju temeljijo na navedi, da je “bil s poslom seznanjen, saj je na eni sej uprave pokimal z glavo”, zato je prepričan, da bo imelo tožilstvo težave z dokazovanjem krivde. Dodal je, da “tožilstvo na vsak način želi glavo Zorana Jankovića”.

V Mercatorju se sicer še niso odločili, ali bodo kot oškodovana stranka v postopku uveljavljali premoženjsko-pravni zahtevek. Glavna obravnava se bo začela 25. avgusta.

STA


Najbolj brano