Betettova zavrnila tudi izločitev Šorlija

Podpredsednica vrhovnega sodišča Nina Betetto je v zadevi Patria zavrnila tudi zahtevo za izločitev vrhovnega sodnika Marka Šorlija. Ocenila je, da ugotovljena dejstva ne utemeljujejo sklepanja o "predhodni vpletenosti" niti "dvojni vlogi" Šorlija v postopku, zaradi česar bojazen, da je pristranski, ne more biti objektivno upravičena.

Predlog za izločitev Šorlija je podal tožilec Andrej Ferlinc Foto: STA
Predlog za izločitev Šorlija je podal tožilec Andrej Ferlinc Foto: STA

LJUBLJANA > Predlog za izločitev Šorlija je podal tožilec Andrej Ferlinc. Ob obravnavi predloga se je Betettova opredelila predvsem do dopisov Šorlija sodnici poročevalki v zadevi Patria Vesni Žalik in Odboru za preprečevanje zlorab v pravosodju, navajajo na vrhovnem sodišču. Ob tem dodajajo, da komunikacija v tej zadevi, ki je, drugače kot je to običajno, potekala prek kazenskega spisa in tako postala dostopna javnosti, odpira številna subtilna vprašanja, povezana z dinamiko odločanja in mnenji znotraj senata.

Vendar pa vprašanje, ali je bilo s takšnimi Šorlijevimi dejanji morda poseženo v individualno neodvisnost Žalikove, po mnenju Betettove v zahtevi za izločitev ni relevantno, saj institut izločitve sodnika ni sredstvo za sankcioniranje morebitnega tovrstnega ravnanja. Glede na to, da ni nobenega dokaza o nasprotnem, ni razloga, da bi dvomili o osebni nepristranskosti Šorlija, navajajo na vrhovnem sodišču.

Betettova je ocenila, da ugotovljena dejstva ne utemeljujejo sklepanja o njegovi "predhodni vpletenosti" niti "dvojni vlogi" v postopku, zaradi česar bojazen, da je pristranski, prav tako ne more biti objektivno upravičena. Številni prispevki v (profiliranih) medijih, ki so selektivno, zasledujoč politiko posameznega medija, povzeli omenjeno komunikacijo, ne morejo biti merilo videza nepristranskosti, navajajo na sodišču.

Tega zaključka ne more spremeniti niti Šorlijevo pravno mnenje, da se lahko seja na podlagi četrtega odstavka 423. člena zakona o kazenskem postopku opravi še preden se spis pošlje vrhovnemu državnemu tožilstvu, so navedli na sodišču. Omenjeni člen sicer določa, da lahko vrhovno sodišče glede na vsebino zahteve o varstvu zakonitosti odredi, da se izvršitev pravnomočne sodne odločbe odloži oziroma prekine.

Ferlinc je poleg izločitve Šorlija zahteval tudi izločitev sodnice Barbare Zobec. Betettova je v torek odločila, da Ferlinčevi zahtevi ne ugodi in Zobčeve iz postopka ni izločila. Poleg tega je v zadevi Patria podal zahtevi za izločitev tudi zagovornik Janeza Janše Franci Matoz. Zahteval je izločitev predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše in sodnice poročevalke Žalikove.

STA


Najbolj brano