Predstavniki študentov: Žižmond in Trunk Širca naj ne poučujeta več na UP

Predstavniki študentske organizacije in študentskega sveta Univerze na Primorskem od rektorja Dragana Marušiča univerze zahtevajo, naj takoj začne postopke za prekinitev sodelovanja in poučevanja Egona Žižmonda in Nade Trunk Širca na univerzi.

Nekdanja direktorica koprske fakultete za management Nada Trunk Širca in takratni dekan fakultete Egon Žižmond sta 
bila zaradi nezakonitega vpisa študentov obsojena na 22 in 
24 mesecev pogojne zaporne kazni. Foto: Tomaž Primožic/Fpa
Nekdanja direktorica koprske fakultete za management Nada Trunk Širca in takratni dekan fakultete Egon Žižmond sta bila zaradi nezakonitega vpisa študentov obsojena na 22 in 24 mesecev pogojne zaporne kazni. Foto: Tomaž Primožic/Fpa

KOPER > Egon Žižmond in Nada Trunk Širca sta bila zaradi nezakonitega vpisa študentov na Fakulteto za management obsojena na pogojno kazen.

Študentska organizacija in študentski svet v današnji zahtevi rektorja Univerze na Primorskem Dragana Marušiča pozivata, naj jih o izvedenih ukrepih in postopkih za zaščito interesa univerze in študentov sproti obvešča.

Po oceni študentskih predstavnikov je nedopustno, da Žižmond in Trunk Širca še naprej poučujeta na nekaterih študijskih programih Fakultete za management. “To dejstvo še dodatno zmanjšuje kredibilnost vseh študentov, ki se izobražujejo na teh študijskih programih. Predvsem pa daje zelo slabo sporočilo vsem, ki bodo lahko ostali brez pridobljenih diplom, glavna krivca za nastalo situacijo pa nemoteno še naprej poučujeta na isti fakulteti,” dodajajo.

Nekdanja direktorica koprske fakultete za management Trunk Širca in takratni dekan fakultete Žižmond sta bila zaradi nezakonitega vpisa študentov obsojena na 22 in 24 mesecev pogojne zaporne kazni, ker sta 670 študentom, ki niso bili vpisani v zadnji letnik fakultete, omogočila vpis v absolventski staž. Poleg tega sta bila obtožena tudi nezakonite podelitve diplom.

Razveljavitev teh diplom bi pomenila grobo kršitev pravic študentov, ki so opravili obveznosti v skladu s takratnimi zahtevami fakultete, opozarjajo v študentski organizaciji in študentskem svetu Univerze na Primorskem. “Dejstvo je, da tudi sicer vsi študijski programi niso enako zahtevni, na koncu pa študentom zagotavljajo pridobitev enake ravni izobrazbe. Diplomanti, ki postanejo kandidati za zaposlitev, se morajo izkazati z izkušnjami, sposobnostjo in znanjem, kar jim stopnja izobrazbe sama po sebi ne daje,” poudarjajo.

Po njihovem prepričanju bi morebitna razveljavitev spornih diplom lahko pomenila nevarnost za vse pridobljene diplome. “Menimo, da bi morebitne sporne študijske programe ali pogoje morali preprečiti pristojni nadzorni in akreditacijski organi, še pred začetkom izvajanja,” dodajajo.

Najbolj problematično se jim zdi, da so zaradi takih dogodkov moralno razvrednotene vse diplome in študijski programi primorske univerze. Ob tem obe študentski organizaciji opominjata, da univerza naredi veliko premalo za krepitev kredibilnosti in sprejetosti njenih študijskih programov v okolju, predvsem na trgu dela, “saj so naši diplomanti še vedno v podrejenem položaju v primerjavi z ostalima državnima univerzama. Taki dogodki pa to samo še poslabšujejo”.

STA


Najbolj brano