Hrvati premagali Turke

Hrvaška nogometna reprezentanca je v 1. krogu evropskega prvenstva v Franciji v Parizu v skupini D ugnala Turčijo z 1:0 (1:0). Edini zadetek na tekmi je dosegel Luka Modrić v 41. minuti.

Luka Modrić
Luka Modrić

PARIZ > Tako Hrvati kot Turki so svoj debi na evropskih prvenstvih doživeli leta 1996. Če je Turčija na EP leta 2008 Hrvatom v četrtfinalu na Euru 2008 zadala boleč poraz v polfinalu, pa tokrat ni bila niti blizu uspeha. Resda so Hrvati slavili le z zadetkom prednosti, a prevlada na igrišču je bila očitna.

Izbranci Anteja Čačića so si priigrali številne lepe priložnosti, številne podaje v kazenski prostor, večina igralcev je vsaj enkrat poskušala streljati proti tekmečevim vratom, dvakrat so Hrvati zatresli še okvir vrat. Turki so na drugi strani le enkrat ogrozili hrvaški gol.

Stadion Park princev, gledalcev 40.000, sodniki: Eriksson, Klasenius in Wärnmark (vsi Švedska).
Strelec: 0:1 Modrić (41.).
Turčija: Babacan, Erkin, Balta, Topal, Gönül, Özyakup (od 46. Sen), Inan, Tufan, Turan (od 65. Yilmaz), Calhanoglu, Tosun (od 69. Mor).
Hrvaška: Subašić, Strinić, Vida, Ćorluka, Srna, Perišić (od 87. Kramarić), Badelj, Modrić, Brozović, Rakitić (od 89. Schildenfeld), Mandžukić (od 90. Pjaca).
Rumeni kartoni: Tosun, Balta, Sen; Strinić.
Rdeči karton: /.

V prvem polčasu je bila daleč najlepša poteza tista iz 41. minute, ko so Hrvati prišli do vodstva. Takrat so Turki slabo izbili žogo iz kazenskega prostora, približno 25 metrov od gola pa se je zvezdnik Reala Madrida Luka Modrić odločil za strel iz prve, zadel v levi spodnji kot turških vrat in poskrbel za evforijo med hrvaškimi navijači. To je bil po podatkih statistične spletne strani Opta prvi hrvaški gol na evropskih prvenstvih s strelom izven kazenskega prostora.

Zaradi hrvaških in turških navijačev so organizatorji za tekmo povečali število policistov na tem obračunu, bilo jih je več kot 1500. A če je bilo na tribunah na srečo le glasno, je bilo večino prvega polčasa na igrišču precej ostro, predvsem turški nogometaši so kar nekajkrat grobo posredovali. Tako je Vedran Ćorluka kmalu moral na obvezovanje glave po udarcu s komolcem.

Sicer pa so nekaj več pokazali Hrvati, a se v bližini kazenskega prostora niso posebej dobro znašli, kljub številnim podajam pred gol. Eno redkih priložnosti je v 39. minuti s prešibkim strelom iz obrata zapravil Juventusov Mario Mandžukić. Turki so še bili še najnevarnejši v 29. minuti, ko je do strela z glavo iz bližine prišel vezist Fenerbahceja Ozan Tufan, a se je izkazal Daniel Subašić, sicer vratar Monaca.

V 52. minuti so imeli Hrvati novo lepo priložnost za zadetek, ko je s prostega strela z 20 metrov sprožil Darijo Srna, izkušeni nogometaš Šahtarja iz Donjecka pa je zadel prečko. Isti igralec je v 54. minuti prišel do odbite žoge v kazenskem prostoru, a povsem neoviran žogo poslal mimo gola. Sedem minut pozneje je malce z desne strani kazenskega prostora z volejem poskusil še Marcelo Brozović, soigralec slovenskega vratarja Samirja Handanovića pri milanskem Interju pa je bil malce premalo natančen.

V 72. minuti so Hrvati spet zatresli okvir vrat, takrat ga je s strelom z glavo zadel še en Interjev nogometaš Ivan Perišić. Sedem minut pozneje je z glavo poskusil Še Brozović, izkazal pa se je Volkan Babacan, soigralec Rajka Rotmana pri Istanbulu Basaksehirju.

Hrvate naslednja tekma čaka 17. junija, ko se bodo v St. Etiennu merili s Češko, Turki pa bodo igrali v Nici proti Španiji.