Mariborska odvisnost

Serijske zmagovalce obožujejo in sovražijo. V takšni vlogi je Maribor, ki je na slovenski nogometni sceni nedotakljiv v zadnjem obdobju. Domače lovorike so v štajerski prestolnici postale že nekaj samoumevnega, Kar šteje, je evropski preboj, ki je merilo uspeha. In tudi v tem so vijoličasti vodilni ne le v Sloveniji, pač pa v regiji, kar je sodobno poimenovanje za prostor bivše Jugoslavije. Maribor je v zadnjih dveh sezonah najuspešnejši klub iz nekdanje skupne države. Rezultati govorijo sami zase.

Vijoličasti so lani kot edini “jugoslovanski” predstavnik prezimili v evropskih tekmovanjih, za kar si že 45 let zaman prizadevajo pri Dinamu. Zagrebški klub je v zadnjem obdobju držal primat z dvema zaporednima uvrstitvama v skupinski del lige prvakov. V sezoni 2012/13 je na poti v elitno klubsko tekmovanje prekrižal načrte prav Mariborčanom, ki so znali biti potrpežljivi, a tudi brezkompromisni. Oboje pooseblja Zlatko Zahović, po nazivu športni direktor s precej širšimi pooblastili. Skoraj takšnimi, kot jih ima izvršni direktor Zdravko Mamićv Dinamu. Le najbolj zagreti nogometni privrženci bržkone poznajo imeni predsednikov obeh klubov.

Med Mamićem in Zahovićem pa obstaja tudi ključna razlika. Mamića, ki ga (organizirani) navijači Dinama ne prenašajo, menja trenerje kot po tekočem traku in kaže precejšnje nezaupanje do domače stroke. Za razliko od Zahovića, ki je dolgo stavil na Izolana in nekdanjega reprezentančnega soigralca, Darka Milaniča. Lani jeseni pa se je odločil za Anteja Šimundžo, mariborskega trenerja, ki se je kalil ob Primorcih. Pred Milaničem je eno sezono, in sicer v celjskem klubu, pomagal Pavlu Pinniju, tvorcu šampionske Gorice v obdobju med letoma 2004 in 2006. Tudi sicer Zahović rad posega po primorskih igralskih okrepitvah in primorskem znanju.

Poleti 2011 sta imela pomembno vlogo pri izločitvi Rangersov iz Glasgowa napadalca Etien Velikonja in Dalibor Volaš. Tri leta pozneje sta bila vidna akterja koprska branilca, Mitja Viler in Aleksander Rajčević, kakor tudi (nekdanji) reprezentant Marko Šuler, ki se je nogometno uveljavil pri Gorici. Nenazadnje tudi mariborski trener vratarjev, Mitja Pirih, prihaja iz Gorice. Neredko kritizirani Jasmin Handanović se je prav na povratnem dvoboju s Celticom izkazal z bravuroznim posredovanjem, s katerim je potrdil napredovanje Maribora v skupinski del lige prvakov. Dinamo in Partizan sta se, denimo, spotaknila že na predzadnji stopnički na poti do elitnega tekmovanja. Na mariborski uspeh smo zato lahko ponosni.

Manj pa - tako kot v zadnjih letih - na izkupiček drugih slovenskih klubov. Velenjski Rudar se je poslovil v prvem, Luka Koper in Gorica pa drugem predkrogu evropske lige. Hrvati imajo v igri kar štiri predstavnike, ki se bodo danes potegovali za uvrstitev v evropsko ligo, s čimer so že občutno popravili hrvaški koeficient v evropskih pokalih. Slovenskega dvigujejo, žal, le mariborski uspehi.

Pred 15 leti je prvi preboj Maribora v ligo prvakov nadgradila še reprezentanca, ki se je prvič uvrstila na veliko tekmovanje, evropsko prvenstvo. Se zgodovina lahko ponovi?


Preberite še


Najbolj brano