Evropski tris

Drugi zaporedni finale svetovnega prvenstva (SP) v nogometu, ki se je razpletel v podaljških, je razveselil privržence nemške izbrane vrste, a tudi potrdil zmagoviti trend reprezentanc s stare celine. Po tem ko je Španija pred štirimi leti v Južni Afriki kot prvo evropsko moštvo slavila v finalu na drugem kontinentu, je Nemčija uspela prelomiti še večji urok. Zmagoviti pokal je dvignila v Južni Ameriki in to kar v domovini romantičnega nogometa, Braziliji. Na poti do lovorike pa je v polfinalu in finalu premagala obe južnoameriški velikanki Brazilijo in Argentino.

Večni dvomljivci bodo seveda tudi to zmagoslavje označili kot uspeh z napako, češ, Brazilija ni bila nikdar slabša, odločilno tekmo pa je odigrala brez prvega zvezdnika Neymarja. Pri Argentini pa se vse vrti okrog Lionela Messija, ki ni bil pravi oziroma je bil preveč osamljen. Zmage Nemčije pa ne gre podcenjevati. Opevana Španija je pred štirimi leti pot do naslova začela s porazom v skupinskem delu proti Švici, vse izločilne dvoboje - vključno s finalnim - pa je dobila z 1:0. Španija je pred štirimi leti na zaključnem turnirju dosegla skupno osem golov, Nemčija v Braziliji deset več. Nasploh so bili strelci na tokratnem SP učinkoviti kot že dolgo ne. Turnir pa so zaznamovali tudi rezultatska negotovost ter seveda presenečenja.

Španija se je od naslova svetovnega prvaka tako poslovila že po dveh tekmah v skupinskem delu. Znameniti slog tiki-taka pa je še živ. Posvojili so ga prav Nemci in ga prilagodili značilnostim svojih igralcev. Nemška moč izvira iz kolektiva, tako kot je pred štirimi leti španska. Ekipa poudarja posameznike. V nemški vrsti je bilo res težko izbrati najvidnejšega. Jedro nemške ekipe je staro med 25 in 27 let. Pred seboj imajo torej še en vrhunec, čez štiri leta v Rusiji. Tam sicer ne bo več najboljšega strelca vseh časov na SP Miroslava Kloseja, a bojazni za prihodnost ni. Prihaja že nov nemški val.

Na svetovni sceni pa se je pojavilo tudi nekaj svežih obrazov, potem ko se je nogometna javnost počasi že zasitila dvoboja Messi - Cristiano Ronaldo. James Rodriguez je najvidnejši predstavnik igrivega in učinkovitega nogometa in bi lahko zasijal kot nova zvezda. Kmalu bomo videli. Nova klubska sezona je že pred vrati. Danes slovenski prvak Maribor začenja kvalifikacije za sanjsko ligo prvakov. Branilcu lovorike, madridskemu Realu, in evropskemu trojčku BBC (Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo) se bo zoperstavila nič manj eksplozivna brazilsko-argentinska-urugvajska mešanica Neymar-Messi-Luis Suarez, ki bo poskušala vrniti Barcelono na španski in evropski prestol.

Južna Amerika je sicer ostala brez najbolj števne in želene lovorike, naslova svetovnega prvaka, a je pokazala, da ima še veliko nogometnega za ponuditi in pokazati tudi izven meja velikih Brazilije in Argentine. Pred štirimi leti sta bili to Paragvaj in Urugvaj, tokrat pa Kolumbija in Čile. Ne gre pozabiti niti na Kostariko in Mehiko niti na vratarje Keylorja Navasa, Guillerma Ochoo in Claudia Brava, ki so obeležili to SP. Tako kot sodniki. Sodobna tehnologija iz leta v leto hitro napreduje in v tem sledi nogometni igri. Tudi odločitve sodnikov morajo biti zato hitre in bistre. Pritisk in vložek sta vse večja, napake pa so lahko usodne.

*Brasileiro - Brazilec

#162-zadnja


Preberite še


Najbolj brano