Poplave in lekcija

V Strunjanu so imeli v zadnjih letih kar nekaj poplav: pozimi 2009/10 so bile pod vodo soline, oktobra 2014, novembra 2016, 22. oktobra in 12. novembra letos pa je voda vdrla tudi v stanovanja Strunjančanov. A to, da so Izolani na boljšem, ker so imeli poplavo le 22. oktobra, je jalova tolažba. Ne samo zato, ker je lahko že en izredni dogodek usoden za pohištvo, avte in drugo premoženje ljudi, še bolj zato, ker so strokovnjaki ugotovili, da je bil prav oktobrski naliv s točo v Izoli takšen, kakršen se zgodi enkrat na 100 let. Bodo imeli torej Izolani poslej mir pred ponorelo vodo vse do leta 2117?

Klimatologi bi odločno zmajali z glavo, nalivi so zaradi podnebnih sprememb vse silovitejši in vse pogostejši, Izolanom v svarilo je tudi primer Strunjana, ki kar naprej “plava”. Tam bodo morali zavihati rokave in izpeljati še naslednje etape zaščite pred poplavami, saj so se ustavili pri prvi. Rešiti bodo morali vprašanje spornega vodnega izpusta pod cestnim priključkom in temeljito očistiti obcestne jarke pa tudi strugo potoka Roje, ki se napaja v izolski občini, zaradi česar so imeli Strunjančani težave tudi oktobra.

Izolani pa se bodo morali odločiti, ali bodo Direkciji za vode oziroma njenemu izvajalcu VGP Drava Ptuj dovolili poglobiti in razširiti struge hudournikov in povišati njihove brežine. Če bo potrebno, tudi tam, kjer so si do brežine ali nad strugo omislili podaljšek lastnega dvorišča. Bodo dali prednost lastnemu ugodju ali varnosti širše lokalne skupnosti?

Dela ne bo zmanjkalo niti občini niti njenemu komunalnemu podjetju. V zgornjem delu hudourniških strug bodo morali urediti suhe zadrževalnike in v mestu prečesati meteorno kanalizacijo, jaške in odtoke. Jih je res dovolj in so dovolj zmogljivi? So tudi vsi prepustni? Če se ne bodo zdaj zganili, lahko samo čakajo na naslednji ekstremni dogodek. Odpravljanje škode pa je običajno še dražje, kot je priprava na nove izredne razmere.


Preberite še


Najbolj brano