Županov proračun

V sežanski občini se radi pohvalijo, da imajo enega najlepših kulturnih hramov v Sloveniji, z obnovo slačilnic bo odpravljena še zadnja črna lisa sežanskega športa, skoraj vse vasi imajo domove in obnovljena vaška jedra.

Vsak dober gospodar ve, da lepa fasada še ne pomeni napredka, kaj šele blaginje. Dober gospodar ve, da je potrebno nahraniti vse, od najmlajših do najstarejših, močnih in šibkih ... Vsak del družine je pomemben, ker tvori celoto. Dober gospodar ve, da je treba delati z denarjem, ki je na voljo, in da se je nujno v letih debelih krav pripravljati na leta suhih.

Društva vseh vrst to dobro vedo. Delajo z majhnim, obrnejo vsak evro, najpomembneje pa je, da v svoje delovanje vložijo srce in dušo. Uspevajo in rastejo tudi v nezavidljivih razmerah. Na žalost tega v sežanski občini ne znajo tisti, ki iz skupne malhe delijo denar. Potem ko so spomladi svetniki sprejeli odloke o podpiranju športnih, kulturnih, turističnih in drugih dejavnosti v občini ter za njihovo delovanje zagotovili denar v občinskem proračunu, so denar prejela le športna društva, za ostale pa ga je - zmanjkalo.

Kar se že pozna in se še bo. Društvenih dogodkov (razen seveda športnih) je manj, vaški domovi samevajo, v Kosovelovem domu oktobra ne bo niti ene društvene prireditve. Z drobižem, ki jim ga sedaj ponuja župan s prerazporeditvami, za katere niti še ni jasno, ali sploh so zakonite, jih ne morejo izpeljati. Kot tudi vsega načrtovanega dela ne bodo mogla izpeljati društva za pomoč odvisnikom, za delo z mladimi, invalidi, srčnimi bolniki, upokojenci in vsi drugi proračunski upravičenci.

Župan je odgovoren za izvajanje proračuna. Tako piše v zakonu. Ni njegov lastnik, je pa skrbnik, ki bi se moral obnašati kot dober gospodar. Poskrbeti bi moral, da bi sredstva iz malhe pravično in v skladu s sprejetimi pravili in odloki razdelil med vse upravičence. Kar so v enako težkih časih z enakim krčenjem glavarine župani večine občin znali, sežanski očitno ne.


Preberite še


Najbolj brano