Z glavo skozi zid

Današnja stavka (dela) zdravništva je že ob najavi v ljudeh vzbudila srd, češ da živijo na Luni in si, razvajeni kot so, ne dajo dopovedati, da ne morejo izsiliti vsega, kar bi radi.

Jezo poglablja razmah afere Radan, ki se je razlila na celotno ljubljansko nevrološko kliniko in, tudi po zaslugi politike, na vodstvo ljubljanskega kliničnega centra. Afera je na okope zdravništva in teh ustanov nalepila madeže, ki jih bo težko sprati.

V takšni luči stavkati ni najprimerneje. Tega se zdravniški sindikat Fides sicer zaveda. A v svojem, preizkušeno nepopustljivem sindikalnem boju, pa tudi zaradi brezkompromisnih zahtev, ni mogel stopiti korak nazaj. Pa bi lahko, a noče, ker meni, da se tudi zdravstveno ministrstvo odziva povsem brezkompromisno.

Da bi bil vtis o stavki malce boljši, Fides poudarja, da gre za stavko v prid bolnikov. Prozorna floskula? Morda niti ne, upoštevaje prizadevanja imeti za vsakega bolnika - kot to drugod po svetu narekujejo standardi in normativi za delo - dovolj časa. A standardi in normativi so stvar širšega konsenza, najsodobnejših dognanj, morajo pa biti skladni tudi s stvarnostjo in zmožnostmi, sporoča ministrstvo. Vprašanje je, če so tisti, s katerimi zdaj maha Fides, zares povsem takšni ...

Po svoje je razumljiva celo zahteva Fidesa po višjih plačah. Plačna razmerja so se namreč zadnjih 13 let drastično porušila. A v večini poklicev in za večino delavcev!

Življenje nas svari, da z glavo skozi zid zadev ne moreš modro urejati. Prav to pa zdaj počneta obe strani, Fides in ministrstvo. Ljudem se še najbolj upira izsiljevanje, ki ga med stavko občutijo na lastni koži. Sporočajo, da izsiljevanje med drugim razgalja tudi človekovo (kolektivno) nrav, z vsemi drugimi vrednotami vred.

Na pravičnost in druge etične vrednote v luči stavke in anomalij v zdravstvu stavita tudi vlada in ministrstvo. Ljudje pa pogrešajo osebne zglede. In to na obeh straneh. Zato se sprašujejo, komu in kje vse se bo zdaj res zamajal stolček ...


Preberite še


Najbolj brano