Vsi krivi, vsi nedolžni

Zgodilo se je najslabše, kar se je lahko. Deset let je afera Patria neposredno vplivala na volitve in določala celoten politični diskurz te družbe - koliko pomembnih družbenih in razvojnih vprašanj je šlo mimo nas, medtem ko smo se ukvarjali s Patrio?! - zdaj pa nismo prišli na konec te zgodbe, ampak spet na njen začetek.

Smo na začetku neke mučne resničnosti; del javnosti bo prepričan, da je Janez Janša kriv, del pa, da je nedolžen. Obema taboroma je zmanjkalo le časa, da bi se to ali ono prepričanje potrdilo v novem sodnem postopku.

Čas, ki ga je javnost izgubila, je politika pridobila. Patria bo ostala hvaležna tema za preusmerjanje pozornosti, saj bo z njo mogoče vedno znova nagovarjati Janševe nasprotnike. Zanje se je Janševa krivda potrdila na vseh stopnjah vse do ustavnega sodišča, ki pa da je bilo pri soglasni (!) odločitvi politično motivirano. Prej bi lahko rekli, da je bilo strahopetno. Do zastaranja ne bi prišlo, če bi že ustavni sodniki dokončno odločili, ali je Janša kriv ali nedolžen.

Nedorečeno stanje bo zdaj koristilo tudi Janši, ki je že po odhodu iz zapora začel razpredati, kaj bi bilo, če bi bilo. Če ne bi bilo “velikega poka iz Murgel”, kot afero rad imenuje predsednik SDS, bi se menda v Sloveniji, če bi ji vladala njegova stranka, cedila med in mleko. Bi se - tudi glede na globalno dogajanje, ki smo mu bili priča ob pojavu gospodarske krize - res?

Na koncu so pravzaprav vsi zmagovalci. Trojica, ki je kar nekaj časa presedela v zaporu, lahko svobodno zadiha in zahteva odškodnino. Le kdo je ne bi? Janša lahko po tej izkušnji veliko politično pridobi. Tudi tisti, ki so želeli Janšo za zapahi, si lahko zdaj oddahnejo. Zanje ostaja kriv in dokazov, da se motijo, ni.

Le upamo lahko, da občutki ugodja ne prevevajo tudi sodne veje oblasti. Po desetletju zapletov in preobratov v procesu Patria bo zdaj sodstvo o sebi vendarle moralo reči kaj več kot to, da je neodvisno in da ga zato nima nihče pravice kritizirati.


Preberite še


Najbolj brano