Vlečni konj

V dobrih dveh desetletjih, kolikor lipiška kobilarna deluje kot javni zavod v državni lasti, so se v njenem prvem sedlu zamenjali številni direktorji in resorni ministri. Vsak je konja vodil v svojo smer in še preden so za njim potegnili še ostali konji, že je sedlo vodečega konja zajahal nov jezdec in obrnil smer drugam. Zato je Lipica že dve desetletji zbegana, zaposleni in obiskovalci pogosto nezadovoljni, izkupiček državljanov za davkoplačevalski denar, ki ga tja vlagajo, pičel.

A nekaj je v teh dveh desetletjih vendarle prestalo vse te zmedene jezdece in uspešno obstalo: konji in konjeniške prireditve.

Predvsem zaradi jedra ljudi, ki se spozna na izvedbo zahtevnih domačih in mednarodnih konjeniških prireditev. To jedro, ki je že dve desetletji skoraj enako, je uspešno izpeljalo tekme za svetovni pokal v dresurnem jahanju, v vožnji dvovpreg, turnir v preskakovanju ovir, državno prvenstvo v vožnji enovpreg in dvovpreg, evropsko mladinsko prvenstvo v dresuri in še marsikaj. Brez teh uspešno izpeljanih tekem Lipica danes ne bi gostila najpomembnejšega konjeniškega dogodka doslej v Sloveniji.

Kako ga bo izkoristila, bomo videli po koncu prvenstva. Predvsem pa, kako ga bo izkoristila okolica. V kraških občinah zaradi njega te dni vsak dan ustvarijo skoraj tisoč nočitev. To so solidni prihodki za lastnike hotelov, za občine, ki bodo pobrale turistično takso, in za državo, ki bo dobila davke. V Lipici bodo poleg tega do nedelje prihodek ustvarjali ponudniki pridelkov in izdelkov domačij, kovači, popravljalci kočij, izdelovalci sedel in jahalnih škornjev, ponudniki krme ...

A poleg učinkov v širši turistični destinaciji je prvenstvo pomembno tudi za prihodnji razvoj Lipice. Konjeniške prireditve so poleg reje konj in predstav dresurnega jahanja tisti vlečni konji, na katere bi morali staviti vsi jahači v lipiškem glavnem sedlu in v ministrstvu, ki mu je Lipica podrejena.


Preberite še


Najbolj brano