V navezi je moč

Če zgodovino Slovenije delimo na obdobje vladavine gradbenih baronov in čas po njem, sta primorski podjetji Godina in Kolektor Koling včeraj začeli pisati novo poglavje zgodovine. Pridobili sta 6,4 milijona evrov vreden posel, ki bo dobršen del njunih (skupnih) 200 delavcev zaposlil za poldrugo leto.

Še pomembneje je, da sta posel dobila pri Hrvatih. Prepričati sosede ni mačji kašelj, še toliko bolj, če se za delo poteguje najboljši avstrijski gradbinec Strabag. Ta si že nekaj časa ogleduje slovenski trg pa tudi gradbince na njem. Avgusta lani se je zanimal za nakup CPG, ki je brez kamnoloma menda vreden 8,7 milijona, z njim pa dodatnega 5,5 milijona evrov. Vendar je CPG v primerjavi z Godino in Kolektorjem Kolingom pravi velikan, saj se je po propadu Primorja dodobra okrepil z njihovimi strokovnjaki in se zdaj lahko zanese že na 400 parov delovnih rok.

Po mnenju manjših podjetij, kakršni sta omenjena hrpeljski in idrijski gradbinec, pa so tako velike številke - v zdajšnjih razmerah, ki vladajo v Sloveniji - tvegane. “Država je v krču, posle lahko načrtuješ kvečjemu za poldrugo leto vnaprej. Prednost imajo manjši, ki so lahko bolj fleksibilni,” pravijo poznavalci. Najbrž zato v Hrpeljah in Idriji ne razmišljajo dlje od zdajšnjega projektnega sodelovanja.

Pa vendar ne gre spregledati, da ima prav bližnja hrvaška konkurenca GP Krk 800 zaposlenih, tri kamnolome, prav toliko betonarn in dve asfaltni bazi. S takšnim naborom se lahko prijavijo na vsak mednarodni razpis in ponudijo tudi nižje cene kot drugi. Za dokončanje hitre ceste med Koprom in Izolo je bila prav njihova ponudba najcenejša, vendar so “pozabili” dopolniti razpisno dokumentacijo.

Če bodo slovenska podjetja želela tekmovati s takšnimi giganti, se bodo nujno morala povezovati, pa ne samo za posamezni projekt. Samo tako bodo uspešna na mednarodnih razpisih. Jim res še ni jasno?


Preberite še


Najbolj brano