Usmiljenje z razlogom

Vsako novo leto prinese kaj novega - takšnega, zaradi česar državljani zadržijo dih. Kaj se bo zgodilo? Kako bo udaril ta ali oni davek? Kako bodo ravnali inšpektorji? Letos so to globe za oglaševanje nepremičnin brez podatka o njihovi energetski učinkovitosti.

Čas za razprave o tem, ali so energetske izkaznice potrebna ali nepotrebna noviteta, je že zdavnaj minil. Upirati se nečemu, kar je že pred več kot desetletjem določila evropska direktiva, Slovenija pa to v svoj pravni red dokončno (torej z globami) uvaja z gromozansko zamudo, je tako nekoristno kot prazniti mehur proti burji.

Vseeno pa ni moč nemo zaobiti dejstva, da smo v Sloveniji kljub zamudi in dolgemu prehodnemu obdobju še vedno nepripravljeni na to novost. Z energetsko izkaznico je tik pred novim letom opremljena le peščica stavb, ki so na trgu.

Brez olepševanja in patetičnega sočustvovanja s tako imenovanim malim človekom lahko zapišemo, da je krivda pri vseh lastnikih nepremičnin, ki zakonodaje niso vzeli resno in so jih energetske izkaznice začele zanimati šele tik pred zdajci. Svoj del krivde pa nosi tudi država. Po vseh očitkih, da je bilo uvajanje energetskih izkaznic projekt, ki naj bi polnil žepe nekaterih, je pristojno ministrstvo poskrbelo še za zelo pozno objavo mestoma še vedno nejasnega pravilnika o izdelavi teh izkaznic.

Inšpektorji so se zdaj nič krivi znašli v vlogi biričev, ki jih vsi moledujejo za usmiljenje. Morali ga bodo imeti, pa ne zaradi tako imenovanega malega človeka, ampak za ohranitev stabilnega nepremičninskega trga.

Najslabše bi bilo, da bi lastniki nepremičnin zaradi strahu pred globami po novem letu množično umikali nepremičninske oglase. Nepremičninski trg bi se - tako kot se je lani zgodilo na Hrvaškem - lahko ustavil. Škode ne bi utrpele le številne nepremičninske agencije, ampak tudi država, ki pobere davek od vsakega sklenjenega nepremičninskega posla.


Preberite še


Najbolj brano