Tombola s smrtjo

Rak, ta zahrbtna bolezen, postaja tudi pri nas vse večji javnozdravstveni problem. Znanost o njem vse več ve, izumlja vse boljša zdravila, a sodeč po naraščanju bolnikov in ugaslih življenj se zdi, da je rak vselej korak pred človeštvom. Žrtev ne izbira ne po starosti ne po spolu.

O tej bolezni veliko govorimo in pišemo, a očitno še premalo, saj so mnogi celo prepričani, da se pri njih rak preprosto ne more pojaviti. Čeprav natančen vzrok za nastanek raka še ni znan, je znano vsaj to, da k nastanku v obilni meri pripomorejo stres, kajenje, alkoholizem, debelost, zaležanost, nezdrava, s konzervansi in kemikalijami obdelana hrana in pretirano sončenje. Vse to, kar sodi k nezdravemu življenjskemu slogu.

Tudi na to opozarja teden boja proti raku, ki je hkrati uvod v mesec boja proti raku na debelem črevesu in danki. Boja zoper tistega raka, ki dolgo ne boli in ne povzroča težav. Zoper to vrsto raka se že vrsto let zoperstavlja nacionalni presejalni program Svit, ki vabi k sodelovanju ljudi, stare od 50 do 69 let, da bi pri njih odkrili nevarne predrakave polipe in tiste, ki se jim v črevesju že razrašča rak. Da bi jih namreč čim prej začeli zdraviti in bi jim tako podaljšali življenje.

Zato prihaja v poštni nabiralnik pri ljudeh teh starosti vsake dve leti Svitovo pismo s povabilom, naj sodelujejo. Naj pošljejo vzorčke blata na preiskavo in naj torej vsaj to postorijo za svoje zdravje.

Če bi se vsi, ki dobijo pismo Svita, zavedali, da jim Svit zares lahko ohrani ali podaljša življenje, mnoga pisma ne bi končala v smeteh. Tudi mnogi Primorci bi to pismo vzeli bolj resno, saj je Primorska po odzivu skoraj v celoti dokaj brezbrižna. Odziv skoraj nikjer ne dosega, kaj šele, da bi presegel državno povprečje. So pa na severu malce skrbnejši kot na jugu, kjer so najbolj malomarni Pirančani.

Očitno se mnogi ne zavedajo, da je to pismo lahko vstopnica v življenje. Da s tem, ko ga zavržejo, igrajo tombolo s smrtjo ...


Preberite še


Najbolj brano