To ni več predstava

Medtem ko se je včeraj v slovenskem parlamentu odigravala interpelacijska predstava proti notranji ministrici Vesni Györkös Žnidar, med katero je opozicija širila prvotne očitke - med drugim tudi na begunsko problematiko - se je nekaj sto kilometrov stran dogajal resen meddržavni zaplet. Nihče ne ve, kam bo privedlo merjenje moči med premierjema Hrvaške in Srbije, Zoranom Milanovićem in Aleksandrom Vučićem.

Dejstvo je, da Hrvaška begunsko krizo izkorišča (tudi) v predvolilne namene in ji je v tem kontekstu prav vseeno, da, poleg beguncem, zapira pot tudi vsem z urejenimi papirji, ki potujejo v vozilih s srbskimi registrskimi oznakami: avtomobilih, avtobusih, niti tovornjaki ne smejo naprej ... Po zapori mejnega prehoda Bajakovo je včeraj sledila zapora še zadnjega odprtega prehoda, Tovarnika. Hrvaška je s tem dala jasen signal, kako razume prost pretok blaga in ljudi, za sankcije pa se, mimo Evrope, odloči čez noč.

Hrvaška krivi Srbijo, da je v dogovoru z Madžarsko odgovorna za izjemen val beguncev, ki je v zadnjih dneh pljusknil na njeno ozemlje. Ob tem Milanović ne pozabi povedati, da je Hrvaška pomagala Sloveniji, ko je begunce preusmerila proti Madžarski, poleg tega pa še zažuga, da se jutri tudi to lahko spremeni. Med Zagrebom in Beogradom so včeraj padale težke besede in oznake, srbsko zunanje ministrstvo je v protestni noti celo primerjalo hrvaške ukrepe s tistimi iz časa fašistične NDH.

Dogajanje na srbsko-hrvaški meji resno ogroža že tako krhko stabilnost v regiji. A kaj, ko si Milanović in Vučić pač želita na domačih tleh dobiti čim več političnih točk, ne glede na ceno in gospodarsko škodo. Bo naslednji korak zid med Hrvaško in Srbijo, vključno z zazidanimi mejnimi prehodi? Bodimo realni: nobena od balkanskih držav ne zmore sama prenesti takšnega begunskega bremena, kot ga je prisiljena nositi, tega pa Evropa še ni doumela. Bo moralo z balkanskega kotla (spet) odnesti pokrov, da se bo to zgodilo?


Preberite še


Najbolj brano