Svetovni problem

Kontroverzni madžarski premier Viktor Orban je z včerajšnjo izjavo, da sprejem vala beguncev ni evropski, temveč nemški problem, še dodatno dvignil že tako visoko temperaturo med evropskimi voditelji. Obenem je napovedal, da bo Madžarska z novo zakonodajo, ki naj bi jo sprejela v prihodnjih dneh, omogočila napotitev okrepljenih policijskih in vojaških sil na mejo s Srbijo. In s tem tudi preusmerila begunce na druge poti, torej predvsem proti Hrvaški in Sloveniji, od tam pa na sever Evrope.

Slovenija je, kot že nekaj dni zagotavljajo pristojni, na večji val beguncev pripravljena. Dejstvo je, da Slovenija za begunce ni končni cilj. Slovenija tudi ne bo gradila barikad na južni meji po madžarskem receptu, ker se je iz zgodovine tudi kakšno malenkost naučila.

V nečem pa ima Orban prav: da evropski voditelji razmer ne obvladujejo, sicer bi ukrepali že zdavnaj. Italija, ki je že dolgo na udaru beguncev, je opozarjala in pozivala Evropo na pomoč. Evropski birokrati so se dolgo zatekali v obljube in zagotovila, da Italija ne bo ostala sama - dokler se “Italija”, “Madžarska”, “Grčija” ... niso preselile na prag najbolj razvitih evropskih držav. Evropsko reševanje begunske krize pa ostaja bolj podobno pogovoru gluhih in slepih.

Po drugi strani dogajanje na severu Afrike ostaja drugorazredno politično vprašanje, s katerim se ne Evropa ne ZDA ne ukvarjata s pretirano vnemo. Čeprav je iz zgodovine znano, da so ZDA tako ali drugače posredovale na večini kriznih žarišč, pri katerih je obstajala najmanjša nevarnost, da prerastejo državne ali meddržavne okvirje. So za to krive (le) skorajšnje ameriške volitve?

Valovi beguncev, ki pljuskajo v Evropo, imajo svoj vzrok. Evropske posledice tega vzroka že postajajo vidne in lahko v kratkem času spremenijo podobo sveta. Zato begunski problem ni in ne more biti le nemški, madžarski, evropski. Problem je globalen, le da ga svetovni voditelji namenoma pometajo pod preprogo.


Preberite še


Najbolj brano