Slavje v Križankah

Vlada in predvsem njena ministrica za delo držita besedo: avgusta se bo začelo odpisovanje dolgov socialno najšibkejšim. Ta vladni korak k ljudem bo propagandno piko na i dobil v ponedeljek v ljubljanskih Križankah, kjer se bodo k odpisu dolgov prostovoljno zavezala nekatera podjetja, občine in vlada. Sporočilo, ki naj bi ga ob napovedi odpisa vsrkali državljani, je, da je motor vlade socialna rahločutnost.

Ob soočenju vseh pogojev, cenzusov in časovnih rokov pa ugotovimo, da je v presečni množici tistih, ki bodo lahko prosili za odpis, le malo ljudi. Kakih 100.000 naj bi jih bilo, predvsem prejemnikov državne socialne pomoči in varstvenega dodatka. Odpis bo omejen na zelo stare dolgove. Neporavnani računi bodo morali biti avgusta stari vsaj 20 mesecev, s čimer se je želelo ministrstvo izogniti morebitnim špekulantom, ki stavijo položnice na kup že od prvih napovedi odpisa pred približno letom dni. Odpisovala bodo le podjetja in občine, ki se bodo sami odločili za to, zaradi česar vsi državljani gotovo ne bodo obravnavani enako.

Odpis dolgov bo torej povzročil tudi krivice: marsikdo bo ostal zunaj kroga upravičencev do odpisa, nekateri, ki s svojimi prihodki - četudi nizkimi - ne ravnajo razumno, pa bodo vključeni vanj. A to ne sme biti razlog, da bi na tiste, ki se bodo prebili skozi sito, gledali z zavistjo. Gre za dolgove, pri katerih so zamudne obresti praviloma že davno presegle glavnico in pri katerih je nerazumno pričakovati, da bodo kadar koli poplačani. Odpis bo dolžnikom vsaj malo olajšal psihično breme.

Skupni učinek odpisa, kot ga želi prikazati vlada, pa gotovo ne bo drastičen, vsaj ne tako, da bi utemeljeval najem Križank. Jutri, ko bo nov dan, bo prek 40.000 ljudi še vedno delalo za minimalno plačo, na zavodu za zaposlovanje pa bo prijavljenih prek 110.000 brezposelnih. Pravi razlog za slavje bo vlada imela takrat, ko se bo lahko hvalila z odpiranjem novih, kakovostnih delovnih mest in s podatki o trdni gospodarski rasti.


Preberite še


Najbolj brano