Prosta pot za pohod

Niti teden dni ne gre mimo, da se slovenska politika, mediji in vsa javnost ne bi ukvarjala z Janezom Janšo. Tokrat je za dozo janševanja poskrbela Komisija za preprečevanje korupcije, ki bo ponovno ugotavljala izvor njegovega (in Jankovićevega) premoženja, ki ga še vedno ne znata pojasniti. Drugega ji niti ni preostalo, a je vprašanje, kakšno verodostojnost bo imelo njeno poročilo. S tem se je žogica vrnila za dve leti nazaj, še preden je razvpito poročilo o premoženjskem stanju predsednikov političnih strank odpihnilo drugo Janševo vlado.

Ker bo nova KPK ponovila postopek, ni pričakovati rehabilitacije predsednika največje opozicijske stranke, ki še vedno ni razumela, da je bilo sedaj odpravljeno poročilo KPK o premoženjskem stanju le povod za razpad vladne koalicije, resnični vzrok pa je tičal drugje: v prevelikih trenjih med desnim in sredinskim polom vlade.

In do podobnih trenj prihaja tudi v tokratni koaliciji, v kateri pa glavni boj poteka za nadzor državnega premoženja, ki s svojim finančnim tokom zagotavlja dejansko moč v državi. S privatizacijo bi tudi denarni tok za državo in nosilce oblasti splahnel, zato se temu poskušajo na razne načine izogniti ali vsaj upočasniti. Med predlaganimi imeni za vodilna mesta v DUTB in SDH prevladujejo old boysi, preizkušeni kadri, tako da je tudi v tem primeru žogica vrnjena na začetek.

Politični boj se v zadnjem času vrti okrog merjenja pravne moči, v katerem se tehtnica - večkrat nepričakovano - enkrat obrne na eno stran, drugič na drugo. Vseeno je Janša v zadnjem obdobju v tem merjenju zabeležil pomembne zmage, a kljub temu ne more upati na popolno rehabilitacijo.

Tako bo glavna politična posledica odprave omenjenega poročila KPK ta, da političnih posledic ne bo. Vrhovna politika (in z njo javnost) se bo še naprej ukvarjala z Janšo, v ozadju pa bodo plenilske elite imele prosto pot za pohod po bankah in paradržavnih podjetjih.


Preberite še


Najbolj brano