Prav nam bodi!

Po tistem, ko so Radensko kupili Čehi, Pivovarno Laško (in Union in Delo) Nizozemci, Mercator in Hotele Metropol Hrvati, Mlekarno Vipava Italijani, Aerodrom Ljubljana Nemci, Helios Avstrijci, Fructal pa Srbi, je včeraj ljubljansko Žito pristalo v portfelju hrvaške Podravke.

Pred dvajsetimi leti je Slovenec - ne le povprečni, tudi uradna državna politika se je imela za nekaj več - na Madžare, Slovake, Čehe, Ruse ali Poljake gledal zviška. Nastal je celo pogovorni pridevnik “češko” v pomenu “zastarelo, neokusno, nemoderno”. S še prav posebnim zadovoljstvom smo zviška gledali na “taspodnje”, se pravi na Srbe, Hrvate, Bosance ... Danes ti obvladujejo velik del slovenskega gospodarstva. Kar ni najbolje, a je hkrati odlično!

Zakaj ni najbolje?

Preprosto zato, ker bi lahko bilo in bi moralo biti obratno. Nekdanje vzhodne države so bile ob demokratizaciji v debelem zaostanku za Slovenijo. Tudjmanova Hrvaška je bila do preloma tisočletja črna ovca med evropskimi državami in je na pot normalnega razvoja stopila leta 2000. V Srbiji se je šele Djindjiću uspelo iztrgati vplivu Miloševićeve korumpirane klike. Leta 2000 je imela Slovenija za seboj pot normalnega razvoja, bila je že deset let samostojna, na pragu EU in Nata, proti njej niso bile uvedene sankcije in balkanske vojne je niso porušile. Zato bi bila normalna pot, da bi slovenska podjetja kupovala na omenjenih trgih. Ampak ne, mi smo se raje šli z državnim blagoslovom podprto tajkunizacijo. Kdo nam je zdaj kriv, da oni kupujejo pri nas?

In kaj je pri vsem skupaj lahko odlično?

Predvsem klofuta, ki so jo dogodki prisolili samopoveličanemu slovenskemu egu. Če nismo znali sami, bodo poslej z našim, no, nekdaj našim, premoženjem pač upravljali drugi. Bati se je le, da klofuta ne bo nikogar streznila. Glede na to, da je vrednost Telekoma samo letos padla za skoraj 200 milijonov, je strah še kar upravičen. Kajti za Telekom se še vedno bije ideološka bitka. Pa odtekli milijoni gor ali dol!


Preberite še


Najbolj brano