Povezani v izzivih

Večja in tudi manjša podjetja v zgornjem Posočju s svojimi poslovnimi rezultati presenečajo. Čeprav delujejo v odmaknjenem in demografsko problematičnem okolju ter morajo vlagati veliko energije, da so lahko konkurenčna tistim v centru države, so uspešna.

Zavedajo se težav, zato so se povezala, kar je posebnost v slovenskem podjetništvu. Skupaj se soočajo vsaj z dvema izzivoma: dolgimi in zavitimi cestami, kar povzroča dodatne stroške, in s pomanjkanjem delavcev v domačem okolju.

Ceste bodo z obnovo skozi kobariške ovinke in proti Ljubljani kmalu bolj pretočne. Prepozno pa so zaznali problem pomanjkanja delavcev. V prihodnjih letih jih potrebujejo več kot 60. Skupni trud z gospodarsko zbornico in gimnazijo za nov oddelek za strojne tehnike v Tolminu ni obrodil sadov. Miselnosti mladih ni mogoče spremeniti čez noč. Še se bodo trudili. Spoznali so, da je z vzgojo za tehnične poklice, ki zagotavljajo zaposlitev, treba začeli v osnovnih šolah.

Ker domačinov ne bo dovolj, bodo potrebovali delavce od drugod. Načrta, kako bi jih pritegnili, nimajo. Skupaj z lokalnimi skupnostni od Tolmina do Bovca bo potreben razmislek, kaj naj jim ponudijo. Ključni sta dve vabi: stanovanja in ustrezno plačilo za delo. Če temu ne bodo posvetili dovolj pozornosti, se bodo ambiciozni poslovni načrti zamajali.

Prišleki so za Posočje dobrodošli. Z njimi bi v demografsko šibkem okolju zavel svež veter.

Podjetjem gre zaupati, da bodo ob tehnološki prodornosti našla udi rešitve glede zaposlovanja. So inovativna in izvozno usmerjena, ustvarjajo visoko dodano vrednost, imajo predane tako vodstva kot delavce. Tajkunstvo v Posočju ni doma. Vse to je lahko privlačno in izziv za zaposlitev.

Če dodamo še lepote Posočja z možnostjo sprostitve v naravi in številnimi prireditvami ter zelo pestrim dogajanjem s festivali poleti, je zaposlitev in življenje v Posočju lahko vabljivo.


Preberite še


Najbolj brano