Potegnejo kratko

Pošta se vrača k svojim koreninam. S tako imenovano pismonoško pošto, ki jo nameravajo uvesti na območju treh krajevnih skupnosti v Baški grapi, se spogleduje s kurirskimi linijami, ki so jih faraoni v Egiptu uvedli pred poltretjim tisočletjem pred štetjem. Poštar bo sicer krožil z avtomobilom in ne na konju ali s kočijo, toda princip je podoben. Poštne poslovalnice poslej ne bo več.

Pošta pravi, da kakovost storitev ne bo okrnjena, praksa pa kaže, da zavajajo. Tako vsaj pravijo v Podbrdu, kjer so pošto prekategorizirali v pogodbeno in so ljudje obljubam navkljub potegnili kratko. Omejeno je polaganje in dvigovanje denarja; če zamudijo, morajo po priporočeno pošiljko v Tolmin, iger na srečo ne ponujajo več. Kako bo po spremembi na območju pošte Grahovo ob Bači, nihče ne ve. Ni jasno niti to, koliko naj bi Pošta privarčevala. Ali bo kroženje z avtomobilom in plačevanje bencina cenejše kot pa plačevanje 50 evrov za najem poštne pisarne, za katero lastnik, Občina Tolmin, terja zanemarljivih 50 evrov mesečno, se sprašujejo domačini.

Pri racionalizaciji stroškov državnih podjetij z javnim poslanstvom podeželje vedno potegne kratko. Tako kot pri telekomunikacijah, komunali, elektriki, šolstvu, zdravstvu, davčni upravi in podobnem so stroški na posameznika večji kot v mestih. Toda državljani imajo enako pravico dostopa do teh storitev. Gostobesedje o razvoju podeželja in ohranjanju poseljenosti je zgolj črka na papirju. V Grapi pravijo, da so že veliko prestali in da jih tudi poštne spremembe ne bodo pregnale. Seštevek vsega, kar jim jemljejo, ko krčijo urnik banke, ukinjajo postaje vlaka in ne popravijo cest, pa mlade žene v druge kraje.

V Pošti pravijo, da je zaradi prehoda na internetno poslovanje obisk v poslovalnicah vse manjši. Starejši pa jih potrebujejo. Če cinično dodamo, bi se spodobilo, da bi z ukinitvami počakali vsaj še nekaj let - do izumrtja stare garde, ki interneta ne obvladuje.


Preberite še


Najbolj brano