Politikantski referendum

Referendum, ki bo jutri potekal v Grčiji, ni namenjen evropski javnosti ali bruseljskim birokratom, temveč si z njim Cipras & co. rešuje svojo politično kariero. Grško ljudstvo bo namreč glasovalo o predlogu, ki ga sploh ni več na mizi. Zmeda je še bolj popolna, če upoštevamo, da je grški premier pred dvema dnevoma praktično sprejel omenjeni predlog, a še vedno propagira “ne.” Njegov finančni guru Varoufakis pa zatrjuje, da bo ne glede na izid referenduma dogovor sprejet v nekaj dneh, s čimer blaži jezo ljudi zaradi zaprtih bank. Skratka, politične igrice, za katere je škoda več kot 20 milijonov evrov, kolikor jih bo zadolžena Grčija porabila za referendum.

Ima pa nedeljsko glasovanje zagotovo veliko simbolno vrednost. Grki bi z “da” popustili, se posuli s pepelom in Evropo prosili odpuščanja. S tem bi se sami odrekli avanturizmu svojih populistov, hkrati pa bi na oblast spet postavili tiste, ki so jih pravzaprav pripeljali v to godljo. Je pa tudi res, da je Evropa precej botrovala Sirizinemu krahu z zanikanjem dejstva, da ta država ne more vrniti dolga. Tako je z nepopustljivostjo skušala dati “eno vzgojno” vsem podobnim sirizam, podemosom, združenim levicam ... A je tudi Cipras s svojimi spreminjajočimi predlogi in izsiljevanji (obisk Moskve, stiki s Kitajci) zasejal nezaupanje in posojilodajalcem omogočil, da pred evropsko javnostjo ohranijo čisti obraz, saj je izpadel neverodostojno.

V bistvu gre za to, kako bo Grčija delovala v prihodnje. Če je med Grki dovolj politične volje za spremembo iz kvazifevdalne države, utemeljene na korupciji, potem je Grčijo smiselno reševati in vanjo vložiti še nekaj milijard, če pa tega zavedanja ni, potem je bolje, da sama živi v svojem raju ter da jo Evropa neha izkoriščati in siliti k jemanju kreditov, kakor pravijo sirizini ideologi.

Na žalost bodo na koncu krajšo potegnili ljudje: tisti, ki jim bo upadel promet v trgovinah, tisti, ki ne bodo mogli dobiti službe, tisti, ki bodo ostali brez elektrike.


Preberite še


Najbolj brano