Podjetniki za mir

V času, ko Evropo preplavljajo trume beguncev, ko teroristi brez predsodkov pobijajo nič krive ljudi, ko je mir vse bolj trhel in prihodnost Evrope zelo negotova, je skoraj bogokletno pisati o podjetništvu in poslovnih uspehih.

A po drugi strani je prav to pravi čas. Kajti prav svobodno podjetništvo je poleg demokratičnega odločanja in človekovih pravic temelj sodobne Evrope, v katero se zatekajo begunci in ki jo napadajo teroristi. Podjetništvo je ne nazadnje ustvarjalec delovnih mest, ki si jih obetajo begunci in ki jih zasedamo vsi mi in z njimi plačujemo davke za javno šolstvo, zdravstvo, socialo, pa tudi policijo, ki nam zagotavlja varnost.

Zato je prav, da tudi v teh dneh podjetniki mislijo na svoje posle.. Eden takih je Marko Prunk iz Lokve, podjetnik, ki je začel iz nič, kot poslovodja mesnice v domačem kraju, v tridesetih letih pa z zagnanim delom, poštenim odnosom do strank in poslovnih partnerjev ter s premišljenim vlaganjem dobička v razvoj in nove naložbe postopoma povečeval posle in delovna mesta. Začel je z enim delovnim mestom, zdaj reže kruh stotim zaposlenim. In za prav toliko plačuje davke in prispevke. In čeprav meje zanj niso ovira, saj je v Italiji odprl že štiri mesnice in trgovine, se želi razvijati predvsem doma. Četudi bo za parcelo v Divači, na kateri namerava zgraditi pakirnico, odštel več, kot bi za že zgrajeno halo v Italiji.

To zadnje je predvsem posledica nerazumevanja naše države in občin do podjetnikov. No, divaška občina je ena redkih, ki gredo podjetnikom na roke z nizkimi komunalnimi prispevki in drugimi dajatvami. A jih je le malo v njeni pristojnosti. Več škarij ima v rokah država, ta pa podjetnike predvsem striže. Tudi davčna reforma, ki jo je te dni predlagal finančni minister, gospodarstva ne stimulira za vlaganja in zaposlovanje. Brez tega pa ne bo delovnih mest in davkov. Nemiri in gojišča terorizma pa se tudi v Evropi pogosto začenjajo tam, kjer ni delovnih mest.


Preberite še


Najbolj brano