Poceni za prestiž

Izolski župan Igor Kolenc in Denis Bele, direktor javnega podjetja Komunala, sta se končno odločila narediti red na področju privezov za občane. Tam torej, kjer so njuni predhodniki najlaže pridobivali politične točke, čeprav plovilo še vedno velja za dobrino, dostopno ožjemu krogu.

Priveze je doslej dodeljevala županu všečna komisija, ki je lahko sproti prilagajala pravila. Občinski veljaki in njihovi prijatelji so čez noč dobili privez po ugodni ceni, drugi so nanj čakali več let ali pa je njihovo ime še vedno med skoraj 600 na seznamu za dodelitev priveza. Dogajalo se je tudi, da so priveze dobili vikendaši, formalno na ime domačina in njegovega zanemarljivega solastniškega deleža.

Pohvalno je, da z novim odlokom ukinjajo tržne priveze, ki prej kot v občinsko pristanišče sodijo v bližnjo marino. Če drži podatek, da ima Komunala 27 tržnih privezov, bo kmalu za toliko bogatejši nabor komunalnih, ki jih bo skupaj 452. Dodatnih 35 je ribiških.

Nenavadno je le, da komunalni privez, ki je v bistvu subvencioniran, v Izoli razumejo tudi za plovila, ki merijo skoraj deset metrov, čeprav je takšnih v občinskem pristanišču le deset. Na plavajočih pomolih, kjer je največ privezov za občane, prevladujejo štirimetrska plovila - kar 132 jih je. 116 je dolgih pet do sedem metrov. Če bi logiko komunalnih privezov prenesli na vrtec, bi občina znatno subvencionirala tudi oskrbo otrok najbogatejših staršev, čeprav jim plača le 23 odstotkov cene. Tudi tega, da je Komunala s pristaniško dejavnostjo samo lani ustvarila za 55.206 evrov izgube, ni mogoče spregledati, kajti takšne primanjkljaje na koncu plačamo vsi občani, tudi tisti, ki nimamo plovil.

Dejstvo je, da je najem komunalnih privezov v Izoli podcenjen. Za štirimetrska plovila je treba plačati 216 evrov, za pet do sedemmetrska plovila 286 do 395 evrov in za skoraj desetmetrska 1081 evrov - na leto seveda. Za oskrbo v vrtcu pa večina Izolanov plača od 150 do 200 evrov mesečno.


Preberite še


Najbolj brano