Patria po Patrii

Janez Janša, Tone Krkovič in Ivan Črnkovič so od včeraj spet svobodni državljani in to bo veljalo, dokler jim sodišče v ponovnem sojenju ne dokaže drugače.

Ne le odločitev sama, tudi to, da so jo ustavni sodniki sprejeli soglasno, je huda klofuta za sodno vejo oblasti. Sodišča so na vseh treh stopnjah odločila drugače, kot naj bi bilo po ustavi prav.

Ustavni sodniki so našli procesne napake, ki naj bi bile take vrste, da ogrožajo pravno varnost vseh državljanov. Da morajo sodbe pasti, so presodili že ob preverjanju ustavnega načela zakonitosti, ki pravi, da nihče ne sme biti kaznovan za dejanje, za katero ni zakon določil, da je kaznivo. Ocenili so tudi ravnaje predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše, za katerega so ugotovili, da v javnosti zbudil dvom o svojem videzu nepristranskosti.

Razplet na ustavnem sodišču sproža vrsto odzivov, ki so po vsebini odvisno od siceršnjih političnih stališče tistih, ki jih izrekajo. A tudi tisti, ki ne živijo od politike, ne morejo mimo ugotovitve, da se v sodstvu, kjer ne bi smelo biti nikakršnih dilem, nekdo očitno zelo moti. Pred tem, da sodba ustavnega sodišča ruši zaupanje širše javnosti v sodstvo, si preprosto ni mogoče zatiskati oči.

Ustavni sodniki se niso izrekli o Janševi krivdi, pač pa so dali sodišču še eno priložnost. S pranega vidika so začrtali jasnejša pravila, kako mora potekati nov postopek, ki naj v zadevi Patria pripelje do oprostilne ali obsodilne sodbe. V obeh primerih bi morala biti sodba takšna, da bi se bilo do nje mogoče opredeliti z zdravim razumom in ne le s pomočjo abstraktnega mišljenja.

A vrnitev sojenja na začetek zdaj v sebi skriva druge pasti. Zadeva bi lahko avgusta zastarala in tako za vedno obvisela v zraku, pripravljena na to, da še naprej polarizira in volilce. Če sodstvo sojenja ne bo pripeljalo do konca, bomo po Janši, Krkoviču, Črnkoviču, tožilcih in sodnikih edine prave žrtve afere Patria ostali le mi, državljani.


Preberite še


Najbolj brano