Ovira, a ne za vse

Država namerava z 2. januarjem 2016 uvesti davčne blagajne za vse, ki poslujejo z gotovino. S tem naj bi udarila po sivi ekonomiji do te mere, da bi se v državni malhi vsako leto nabralo za 50 do 100 milijonov evrov več davka.

Poznavalci razmer, ki v tem ne vidijo prave rešitve, že opozarjajo, da bodo tisti, ki jim je ta nov državni ukrep v prvi vrsti namenjen, torej tisti, ki že do zdaj niso izdajali računov, kljub davčnim blagajnam še naprej lahko sleparili državo.

Poslovanje z on-line davčnimi blagajnami resda pomeni, da bo račun takoj poslan tudi na Finančno upravo Republike Slovenije, tako da ga po izdaji ne bo več mogoče spreminjati in brisati. Po drugi strani pa je res tudi, da tistega, ki za svojo storitev tudi v prihodnje sploh ne bo izdal računa, davčne blagajne ne bodo zaznale.

Na ministrstvu za finance, kjer so pripravili osnutek zakona o potrjevanju računov - ta je podlaga za uvedbo davčnih blagajn - poudarjajo, da sta za sivo ekonomijo vedno potrebna dva. Torej tudi kupec, ki je, če se strinja s tem, da ne vzame računa, prav tako kriv.

Omenjeni zakon zato predvideva tudi kazni od 40 do 400 evrov za kupce, ki ob nakupu blaga oziroma storitev ne bodo vzeli računa. Na Zvezi potrošnikov Slovenije so s tem v zvezi že izrazili svoje nestrinjanje, saj se jim zdijo tako drastične sankcije nesorazmerne z dejansko škodo.

Tisti, ki poslujejo z gotovino, bodo imeli zaradi tega ukrepa države tudi dodatne stroške. Nekateri le za novo programsko opremo, drugi tudi za davčno blagajno. Najbolj bo udarilo tiste, ki so si do zdaj še lahko privoščili poslovanje brez računalnika in se bodo morali opremiti z vso potrebo opremo, kar ne bo poceni.

Da bi le zaleglo. Glede na to, da veljajo ljudje, ki jim uspe prelisičiti zakonodajo, pri nas za uspešne in sposobne, bo moralo verjetno preteči še nekaj Soče, preden bo ob vsaki prodaji blaga oziroma storitve izdan tudi račun.


Preberite še


Najbolj brano