Na več frontah

Predstavitev temeljnega zdravstvenega dokumenta - resolucije zdravstvenega varstva do leta 2025, naj bi bila le uvod in podlaga za obljubljeno zdravstveno reformo. Skelet, ki prihodnje mesece in leto potrebuje nujne druge zdravstvene zakone in podzakonske akte.

Sodeč po predstavitvi, je zdravstveno ministrstvo na ta “skelet” ponosno in verjame, da bo brez težav kmalu pod streho tudi še vse tisto, kar bo omogočilo izpeljavo reforme.

Strokovna in laična javnost pa v to nista tako trdno prepričani in ga sprejemata s skepso. Kolikšna ta skepsa je, bodo kmalu pokazali odzivi na dokument. Ker resolucija veliko pomembnih odločitev in opravil centralizira (tudi javna naročanja in podeljevanje koncesij), odzivi zagotovo bodo. Že zato, ker dosedanje izkušnje dokazujejo, da je centralizacija v zdravstvu dvorezen meč, saj, denimo, ne upošteva stvarnih razmer in posebnosti območij. Dober primer, da je res tako, je zadnji dokument o reorganizaciji nujne medicinske pomoči. Stroka ga je tako rekoč raztrgala, laična javnost nad njim vije roke in se zgraža.

Ministrstvo pa ima ob uvajanju novih predpisov za tlakovanje zdravstvene reforme odprto še eno fronto - sindikat Fides. Ta pritisk zaostruje že do takšne mere, da se je sprevrgel v golo izsiljevanje. To pa razburja tudi prebivalstvo, ki je vse manj naklonjeno zdravništvu. Tudi laiki za nedostojno označujejo Fidesovo mahanje z lastnimi standardi in normativi, z lastnim modelom reforme. Zgražajo se nad trmastim Fidesovim prepričanjem v svoj prav. Zadnjo napoved o kolektivni odpovedi delovnih razmerij, če ne bo po njihovo, pa večina že primerja s peskovnikom.

Kakorkoli že, temeljni zdravstveni dokument je tu. Ker načrtuje tudi ukinitev dopolnilnega zavarovanja in posege v vodenje ustanov, ljudje upajo, da snovalcev tega in bodočih predpisov ni zapustila vsaj zdrava pamet. Da zares poznajo razmere in da v prihodnje zdravstvo in zdravljenje ne bi bila slabša.


Preberite še


Najbolj brano