Lipicanec ali hotel?

“Zelo veliko črnila je že steklo za Lipico, veliko obljub, a koalicija še ni sprejela odgovornosti, s katero bi razmeram v Lipici pristrigla predolgo brado,” je na seji odborov za gospodarstvo in kmetijstvo izpostavila poslanka ZL Violeta Tomič. Njena poslanska skupina je namreč to sejo sklicala z apelom, naj si v vladi nehajo že podajati vroči kostanj in vendarle rešijo problematiko Kobilarne Lipica in gospodarske družbe Lipice Turizem. Prva je namreč že tretje leto brez direktorja s polnim mandatom, drugi pa grozi stečaj.

Dolga brada pa bo očitno rasla še naprej. Saj sta odbora reševanje Lipice prestavila za en mesec, vlada pa včeraj imenovanje direktorja kobilarne s polnimi pooblastili za eno leto. Zato si oboje lahko razlagamo kot nadaljevanje nesoglasij predstavnikov dveh opcij v vrhu naše države: tiste, ki v Lipici podpira vzrejo lipicancev, in one, ki bi raje služila s hoteli in restavracijo tam.

Kmetijski minister Dejan Židan, ki na prvo mesto daje konje, je sicer optimističen, da bo vlada prej kot v enem mesecu dorekla zasnovo Lipice, vendar obstaja nevarnost, da se bo na tem polju še naprej bilo preveč interesov in potreb. Že to, da nekateri akterji v tej zgodbi vidijo prihodnost Lipice v ponovni pripojitvi gospodarske družbe Lipice turizem k javnemu zavodu Kobilarna Lipica in s tem izčrpavanje slednje, je jasen pokazatelj, da nesoglasja zagotovo še bodo. Še huje je, ocenjuje prvi mož kobilarne Boštjan Bizjak, da bi vlada prikimala opciji prodaje hotelov in restavracije zasebniku. V tem primeru bi bilo po njegovem s kobilarno, kot zibelko lipicanca, konec, saj bi na njeno območje vstopil zasebnik z kdo ve kakšnimi apetiti.

Kakšno potezo torej potegniti, da bo država ohranila genetsko dediščino lipicanca, ki šteje stoletja? V boju za prevlado interesov se namreč lahko hitro pozabi na to njeno osnovno poslanstvo. Genetika lipicanca pa ni večna, zato jo je treba skrbno negovati in razvijati. Bolj kot hotele.


Preberite še


Najbolj brano