Le škode nikar!

Že leta je zdravstvo za vlade in koalicije poligon za eksperimente. Nanj sicer vneto prisegajo, obljubljajo ukrepe in reformo. In prepričanje, da če jim reforma ne uspe, bo to naloga naslednje vlade. Tako se scenarij po vsakih volitvah ponavlja, enako kot izumljanje novih predlogov ukrepov. Vrstijo se žgoče razprave, občasno jih začinijo grožnje Fidesa in stavke z mučnimi pogajanji, ki imajo v šahu vso državo.

Polemik, osuplosti in pozivov k zdravi pameti ob nastajanju zdravstvene reforme, zakonov, projektov ... so deležni tudi sedanja vlada in zdravstvena ministrica. Ta je malce bolj trmasta od predhodnikov. Zlasti pa ima boljšo oporo v vladi. Tudi zato, ker je sistem že tako potonil in je anomalij že toliko, da ni več šale.

A kaj, ko ima ministrica izjemno smolo pri izbiri svetovalcev in prišepetovalcev. Pa tudi videti noče, kakšna skrpucala dajejo iz rok njeni uslužbenci - strokovnjaki birokrati. Ki skupaj z njo v (elitnih, ozkih in še kakšnih) javnih razpravah na okopih branijo te polizdelke.

Kaj bo nastalo, če bodo polizdelki sprejeti? To se utegne zgoditi že zaradi koalicijske poroke in odločenosti končati mandat. A na posledice polizdelkov birokrati in politiki ne mislijo. Položaje in zveze bodo itak ohranili!

Ne kaže se pretirano hvaliti, da bo posebni projekt za skrajšanje čakalnih dob in vrst ter za boljšo kakovost v zdravstvu v pičlem letu naredil čudež in postal vzorčni primer dobre prakse. Morda res, a zlasti v tistem delu za boljše plače zdravstvenih timov. Ob zdravnikih naj bi bili stimulirani tudi preostali v zdravstvu. Kdo in kako, še ni znano. Nad vsem pa bo bdela posebna komisija. Kar je prav. A ljudje vedo, da kadar ustanoviš komisijo ...

Projekt naj bi bistveno skrajšal vrste in čakalne dobe. Nedopustno je, da so te jare kače sploh nastale. Kdo je za to kriv, je skrivnost. V vnemi reforme pa le ne kaže preslišati poziva ljudi, naj vlada s svojimi eksperimenti vsaj škode ne povzroča. Če že prave koristi od nje ne bo.


Preberite še


Najbolj brano