Kdo bo koga?

Koprski župan Boris Popovič se je reševanja zadev spet lotil po svoje. Tokrat zato, ker na okoljskem ministrstvu niso umaknili državne uradnice, s katero je imel pri iskanju regionalne komunalne deponije slabe izkušnje. To je menda botrovalo nedavnemu izstopu koprske občine iz projekta za ureditev centra za odpadke v Logatcu za notranjske, istrske in kraške občine - potem ko je ministrstvo projektu spodrezalo noge. Koprskega prvega moža lahko razumemo, še zlasti, če vemo, da so mu odpadki eden večjih kamnov za vratom. Občinski proračun bremenijo za tri milijone evrov na leto.

Pa vendar - smeti potapljajo tudi druge. Zakaj se mu je torej tako mudilo zapustiti druščino južnoprimorskih občin in nove vezi stkati z Ljubljano in Zoranom Jankovićem, s katerim včeraj kar nista mogla prehvaliti drug drugega? Saj se odlično razume tudi z Matejem Arčonom, prvim možem Nove Gorice, kamor bi ministrstvo zdaj pripojilo odpadke Kopra, Izole in Pirana. Daje Popovič vetra Izolanom, ki se dan prej niso mogli zediniti, ali bi prihodnja tri leta sprejemali del koprskih smeti in tako prišli do prepotrebnih dodatnih evrov?

Popovič pravi, da se je že pred časom začel dogovarjati z ljubljansko občino in tega kasneje ni mogel več prekiniti. Še več. Namignil je, da si bo prizadeval, da bi tudi izolske in piranske smeti po letu 2015 končale v prestolnici. Sklepamo torej, da ima tamkajšnji regijski center za ravnanje z odpadki še dovolj rezerv. Prav teh naj bi bilo po mnenju nekaterih preveč tudi na novogoriškem odlagališču Stara Gora, zaradi pričakovanih viškov pa so žrtvovali predvideno deponijo v Logatcu. Dobra tri leta, preden morajo zaživeti regijske deponije, in po vloženih 165.000 evrov so v Izoli, Piranu, na Krasu in Notranjskem spet na začetku. Pred tem so pokopali projekt konzorcija gospodarjenja z odpadki za južno Primorsko. Ministrstvo pa sploh še ni reklo zadnje besede.

Popovič je niti ne čaka. Zdi se, da ima prav.


Preberite še


Najbolj brano