Kdaj jim bo dovolj?

Po novem mednarodno cesto prek Predela ne zapirajo le sneg, snežni in kamniti plazovi, zapira jo tudi toga birokracija v italijanski državni cestni agenciji Anas. Podobno, kot naša birokracija zapira cesto prek Vršiča brez snega.

Bovčani so po mrtvi zimi brez Kanina in zaradi zapore na Predelu, kjer varna cesta čaka samo na asfalt, izgubili velikonočne praznike in zdaj še obetajoče prvomajske. Skoraj jim je počil film, ko so tik pred zdajci izvedeli, da jim tudi med prazniki prekinjajo dotok turistov iz Italije, Avstrije, osrednje Evrope ... Dokončno pa jim očitno še ni zavrelo, sicer bi danes na Predelu protestirali. Tako kot so pred časom na Vršiču.

Toda vmes je državna meja. Odgovorne na deželi FJK in Anas so lahko zgolj moledovali, naša ministrstva pa zgolj prosjačili, naj posredujejo. Nič ni zaleglo. Ko gospodje v mogočnem Anasu rečejo ne, to drži kot pribito. Včeraj je z našega ministrstva za zunanje zadeve v Bovec priromalo sporočilo, da Anas ceste ne bo odprl.

S tem nastaja politična škoda. Namesto dobrega čezmejnega sosedstva, se širijo teorije zarote, kaj je v ozadju, kdo noče odpreti ceste, kdo hoče škodovati turizmu ... Župani na oni strani meje že ne. Poskušali so pomagati. Zapora je škodovala tudi njim, zlasti smučarskima centroma Sella Nevea in Trbiž, kamor naši smučarji niso mogli.

Cestni škandal s posledicami v turističnem gospodarstvu v obmejni regiji, zlasti na Bovškem, naj bo iztočnica za politično iskanje mehanizmov, da se kaj podobnega ne bi več zgodilo. Gre za mednarodno žilo in z njo se niti Anas ne bi smel igrati. Če bi na naši strani po zgledu Predela zapirali državne ceste v prenovi, bi bila keltika zaprta več let, kobariški ovinki pa vsaj tri leta.

O mednarodnem predoru Predel nihče več ne razmišlja, o predoru Vršič zelo potiho. S predori so v tem delu Slovenije očitno zaključili pred 110 leti, ko so jih po bohinjski progi in skozi Baško grapo z rokami zvrtali 16 kilometrov.


Preberite še


Najbolj brano