Kaninska naveza

Ko je propadlo kaninsko smučišče, je v brezno za seboj potegnilo tudi Hit Bovec z največjim bovškim hotelom Kanin. V podjetjih ATC Kanin in Hit Bovec s hotelom je skupaj izgubilo delo najmanj 45 ljudi, posredno še mnogi v turističnem sektorju.

Oba, smučišče in hotel, sta bila zgrajena skoraj sočasno v prvi polovici 70. let z istim ciljem, da bi postala gonilna sila in sooblikovalca smučarskega alpskega centra z najvišjim smučiščem v nekdanji Jugoslaviji in tudi sedanji Sloveniji. Od začetka sta bila povezana, kot je praksa v tujini. Potem so ju razdelili, kar po mnenju poznavalcev ni bila modra odločitev.

Pri obeh stečajih visi v zraku vprašanje, ali sta ta bila zares nujna.

ATC Kanin je bil relativno malo zadolžen v primerjavi z drugimi smučišči. Če bi solastniki hitro našli denar za popravilo poškodovane gondolske žičnice, bi lahko delali naprej s ciljem, da najdejo strateškega vlagatelja in denar EU za temeljito prenovo. Hotelu Kanin njegov lastnik, Hit, ki je bil sovpleten v smučišče, prav tako ni pomagal. Morda bi lahko celo brez smučarjev s stisnjenimi zobmi, tako kot hotel Alp, prebrodil minulo zimo in bi poleti v njem spet delali, saj so imeli zagotovljene goste. Ker pa so hotel zaprli, so poleti v Bovcu izgubljali goste velikih agencij.

V obeh primerih se zdaj dogaja enako žalostna zgodba. Za žičnice in hotel v stečaju nihče ne skrbi. Vse propada. Za smučišče se zanimajo vsaj Rusi, za hotel so se Italijani, pa so jih odgnali. Bodo tudi Ruse? Vsi naj bi ponujali premalo. Če bodo vpleteni stečajni upravitelji, lastniki in upniki še odlašali, pa za razpadajoče objekte nihče ne bo ponudil več kot evro, ker bo itak treba vse porušiti.

Bovec, ki zaradi tega turistično umira, pa se ne organizira in ne udari s pestjo po lokalni, državni in evropski mizi. Pred vrati so volitve in samo upamo lahko, da bo novo vodstvo - kakršnokoli že - znalo vsem dopovedati, da Bovec potrebuje zimski turizem.

#217-hotel Kanin-nb


Preberite še


Najbolj brano