Kanin se vrača

Če se bo pri zahtevnem tehnično- tehnološkem podvigu vse obračalo prav in če se vreme ne bo zarotilo, se na Kaninu obeta smučanje že letošnjo zimo.

Tako obljubljajo v Bovcu, kjer so včeraj podpisali pogodbo z izvajalcem del Dr. Duhovnikom in kjer “kaskaderski” junaki višin že plezajo po stebrih gondolske žičnice in pregledujejo vsak košček posebej do zadnjega vijaka.

Še pred letom dni misija nemogoče postaja uresničljiva. Načrti so narejeni, Poma pomaga z inženirji in dobavlja material, našli so vire za zagotovitev 5,7 milijona evrov. Vse se je sestavilo potem, ko je neproduktivni način reševanja v prejšnjem mandatu zamenjala odločna akcija pogumne ekipe v zdajšnjem mandatu. Zdi se, da uspešni ljudje najdejo rešitve za vse.

V prihodnjih štirih mesecih bo na Kaninu potekala edinstvena akcija. Glavnino del bodo opravili v visokogorju nad 1500 metri višine. To terja delavce heroje. Večja akcija je bila le tista pred štirimi desetletji, ko so žičniški sistem gradili, ne pa dogradili. Takrat so uporabljali helikopterje, tokrat bodo dostopali po tleh. Prav jim bo prišla stara avstrijska cesta.

Dolgotrajne predpriprave so žičniški sistem pripeljale v občinske roke. S tem se Slovenija približuje konceptu, ki za smučišča velja v alpskih državah. V državnem zboru so z raziskavo ugotovili, da so povsod v lasti občin ali države.

Po vsej Evropi bodo iskali upravljavca, ker občina to ne more biti, javnega podjetja pa ne zmorejo sestaviti. Čeprav imajo vsa slovenska smučišča težave z upravljavci, v Bovcu samozavestno zagotavljajo, da ga bodo s pravimi navezami do zime našli. Najraje takega, ki bi pritegnil nova tržišča in ki bi z občino dolgoročno sodeloval v še večjem izzivu, to je celoviti prenovi in širitvi.

Ker začenjajo brez dolgov, naj izgube ne bi bilo. Bo pa nujno hitro ukrepanje za večjo konkurenčnost, sicer se lahko hitro spet kaj zalomi.


Preberite še


Najbolj brano