Je daleč ... Ne, pa ni!

Kaže, da postaja epidemija ebole bolj resen in zahteven problem, kot je sprva kazalo. Problem, ki ni le stvar nerazvitega afriškega sveta - kot se je večina (tudi nekateri zdravniki na najodgovornejših položajih pri nas) sprva še tolažila. Ker postaja epidemija ebole vse teže obvladljiva in se oboleli zdravijo že tudi v Evropi, je ebola že postala problem vseh. Celotnega sveta; tudi Slovenije.

Pa se - sodeč po odzivih in (ne)ukrepanju za to prvih pri nas pristojnih - zdi, da smo tudi to v pri nas vzeli povsem po svoje: lahkotno, ne dovolj resno, nezrelo, morda naivno. Zlasti pa neodgovorno, češ da se to dogaja tam daleč.

Kdo se tako obnaša? Na prvem mestu zagotovo Nacionalni inštitut za javno zdravje, ki je kot najpomembnejši in najodgovornejši nacionalni skrbnik javnega zdravja v tej zgodbi doslej skoraj povsem zatajil. Zaspal. Do zadnjih dni julija se jim ni zdelo vredno niti zdravstvenim delavcem vsaj obljubiti, da jih bodo opremili z natančnimi navodili, kako ukrepati, kako se pripraviti in zaščititi ko in če bi se kdo od njih soočil z bolnikom z ebolo.

Nato so - tudi zaradi obleganja medijev - takšna navodila sicer javno obljubili, poslali pa ne. No, z njimi so sicer kasneje opremili svoje epidemiologe na terenu. Pa vendar - prej kot z epidemiologi se lahko takšen bolnik sreča z zdravnikom v ambulanti kakšnega zdravstvenega doma. Ali pa, kar se je v Istri te dni že zgodilo - na terenu, saj tod veliko prebežnikov. Tudi iz Afrike, tudi slepih potnikov, ki se pretihotapijo z ladjami do ene izmed luk in naprej peš ... A NIJZ je v Ljubljani, ne kje ob kakšni meji in se tega pač ne zaveda!

Že res, da ni vzroka za paniko in da ebola ni bolha, ki skače z enega človeka na drugega. Večina prebežnikov ni okuženih. Na srečo večina splošnih zdravnikov ve, da morajo do sumljivih bolnikov v skafandrih. Nedopustno pa je, da v NIJZ napotke obljubijo, nato pa gredo mirno na dopust!

#187-ebola-zdravstvo


Preberite še


Najbolj brano