Iskanje manjšega zla

Diplomatska ofenziva Francoisa Hollanda ima celo možnosti, da bo rodila sadove in ne bo zgolj ostalo pri nasmeških svetovnih politikov. Ti so očitno prepoznali krutost Islamske države, ki je z brutalnimi umori nad civilisti prekoračila vse meje dovoljenega. Ne gre zgolj za ekscese podivjanih posameznikov, temveč za sistemski teror, ki je v nasprotju s civilizacijskimi dosežki vrste homo sapiens. In to je bilo dovolj, da se je mednarodna skupnost odločila, da je pripadnike Islamske države treba iztrebiti, kljub temu da marsikomu od lokalnih igralcev ustreza vloga, ki jo ima ta organizacija na Bližnjem vzhodu.

Nevarnost za izgubo miru v zahodni civilizaciji je tolikšna, da se celo zakleti sovražniki pogovarjajo o skupnem vojaškem nastopu. Kdo bi si mislil, da bodo Rusija in ZDA, Evropa in Rusija, ZDA in Iran skupaj usklajevali bombne napade. Da pod fronto najmanjšega skupnega imenovalca zbere tako široko koalicijo, je zmožna le Francija, ki do Rusov nikoli ni bila tako sovražna kot na primer ZDA, Nemčija ali Velika Britanija. Zahod, v katerega štejemo tudi Slovenijo, je po premisleku in sosledju dogodkov pač ugotovil, da se lahko v boju proti absolutnemu zlu, ki ga pooseblja IS, lahko poveže z manjšim zlom, utelešenim v putinovski Rusiji in Erdoganovi Turčiji.

Ne more pa biti ta nenačelna koalicija začetek neke nove harmonične svetovne ureditve in mirnodobske usklajenosti interesov. V trenutku, ko bo IS premagana ali vsaj onemogočena kot strah in trepet polovice sveta, bo ravs med velesilami spet vzniknil. Spet se bodo pokazale razlike med ZDA, Rusijo, Evropo in sekularnim arabskim svetom.

In ta globalna igra Slovenije ni zaobšla. Ne samo zato, ker je počilo v Parizu in Sarajevu ter ker so teroristi na zahod prišli skozi bližnjo Hrvaško in Avstrijo, ampak tudi zato, ker bomo ob odhodih na letalska potovanja ali nogometne spektakle deležni dodatne pozornosti varnostnikov in rentgenskih pregledov.


Preberite še


Najbolj brano