Hvala 8,12

Piranska civilna iniciativa z Davorinom Petarosom na čelu je na nedeljskem referendumu pričakovano slavila. Svoj glas proti novemu prostorskemu aktu za Fieso so prispevali predvsem tisti občani, ki so se strinjali s pobudniki referenduma, minimalna udeležba pa na lokalni ravni ni predpisana.

Hvala 8,12, bi lahko po šolskem zgledu koprskega župana zapisali na prihodnje objekte, ki bodo zgrajeni v Fiesi. Toliko volilnih upravičencev je namreč glasovalo proti novemu prostorskemu aktu, tako da še naprej ostaja v veljavi stari zazidalni načrt za Fieso iz leta 2002. V skladu s tem pa je upravna enota za pet objektov že izdala gradbeno dovoljenje. Prav za te objekte je civilna iniciativa trdila, da bi se ob uveljavitvi novega prostorskega akta lahko še povečali. Na občini pa so to zanikali in so zagotavljali, da nov prostorski akt celo za tretjino zmanjšuje po starem predvideno gradnjo v Fiesi.

Tako civilna iniciativa kot občina sta torej zagotavljali, da se zavzemata za čim manj pozidave. Občani, ki so se udeležili referenduma, so se tako odločali predvsem na osnovi zaupanja v eno ali drugo stran. Občini pri referendumskem rezultatu tudi ni moglo iti na roko dejstvo, da je investitor, ki je sofinanciral nov prostorski akt, Družba za upravljanje terjatev bank. Se pravi tista družba, ki je nedavno pri prodaji stanovanj v koprskem Nokturnu kupcem zamolčala, da so nekatere garaže napačno projektirane.

Petaros zdaj zahteva glavo piranskega župana Petra Bossmana, kar je glede na skromno volilno udeležbo na referendumu pretirano. Zagotovo pa mu lahko pritrdimo v dveh stvareh. Večina zazidljivih parcel v Fiesi je v lasti občine, zato je prihodnja gradnja na tem območju odvisna prav od nje. Poleg tega je že skrajni čas, da občinska uprava zaključi več kot desetletje dolgo sprejemanje krovnega prostorskega akta - občinskega prostorskega načrta -, ki bo ne glede na posamezne apetite investitorjev določil, kaj in koliko je še primerno pozidati.


Preberite še


Najbolj brano